GeriGündem Sinan Krateri ile Rumi Krateri nerededir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sinan Krateri ile Rumi Krateri nerededir?

Sinan Krateri ile Rumi Krateri nerededir?

Sinan Krateri ile Rumi Krateri bir bilgi yarışmasıyla yeniden gündeme geldi. Sinan Krateri ismini Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi Mimar Sinan'dan, Rumi Krateri ise 13. yüzyılda yaşamış Fars Sünni Müslüman şair, fâkih, âlim, ilahiyatçı ve Sufi mutasavvıf Mevlana'nın soyadından almaktadır. Peki, Sinan Krateri ile Rumi Krateri nerededir?

Mimar Sinan'ın isminin verildiği Sinan Krateri ile Mevlana'nın soyadının verildiği Rumi Krateri, 1976 yılında Uluslararası Astronomi Birliği'nin aldığı kararla uygulanmıştır. 147 kilometre çapında olan kratere Mimar Sinan isminin verilmesi dışında, Mevlana Celaleddin Rumi'nin de ismi Merkür'de bir kratere verilmiştir.

1976'da Uluslararası Astronomi Birliği'nin aldığı kararla Merkür'deki bir krater Sinan Krateri olarak isimlendirilmiştir.

Mimar Sinan'ın adı, Merkür yüzeyindeki 147 kilometre çapındaki kratere verilmiştir. Merkür’deki kraterler dünyanın çeşitli kültürlerinden tarihte iz bırakan ve en az 50 yıldır ünlü olan sanatçıların, ressamların, müzisyenlerin ve yazarların adını taşıyor. Hayatta olan insanların adı kraterlere verilmiyor. Sinan krateri, 15,5 derece kuzey ve 29,8 derece batı boylamları arasında yer alıyor. Mimar Sinan’a Merkür’de, ressam Sabri Berkel ve Mevlana Celaleddin Rumi kraterleri de eşlik ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle