Gündem Haberleri

  Şimşirliler AB’nin projesini reddetti

  Muhammet KAÇAR/İKİZDERE (Rize), (DHA)
  06.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rize’nin İkizdere İlçesi Şimşirli köyünde, AB hibe fonlarından yararlanılarak yapılmak istenen 350 bin euroluk kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisi projesi, bir grup köylü karşı çıkınca gerçekleşemedi.

  ŞİMŞİRLİ köyünde muhtarlığın girişimiyle, İkizdere Kaymakamlığı tarafından AB hibe fonlarından yararlanılarak köyün kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisi yapılması projesi köylüleri ikiye böldü. 350 bin euroluk proje ön elemeden geçip çalışmalar başlatılınca, Aşağı Mahalle sakinleri, "AB bize niye para bedava versin. Bunun altında bir şey var diyerek" projeye karşı çıktı. Bu mahallede kurulacak tesise arsa vermeyeceklerini açıkladılar. Bunun üzerine köyde uygun başka bir arazi de temin edilemeyince projeden vazgeçildi.

  AB bİzİ çok mu sevİyor Köy muhtarı Necmi Şimşek, "Bazı vatandaşlar ’Bize AB lazım değil. Niye bu işi yapıyor’ dediler. Tesis için 367 metrekare arazi lazım. Tesisin yapılacağı araziyi vermediler. Köylüleri ikna etmeye çalıştık. Arazilerine karşılık başka arazi verdik. Ama yine de kabul etmediler. Bu proje bizim köyümüz için çok önemliydi. Bazı yerlerde atık sular yollara akıyor. Ama olmadı" diye konuştu.

  Projeye karşı çıkan köylüler adına konuşan Nazif Muti ise, "Avrupa Birliği bizi çok mu seviyor bunu öğrenmek istiyorum. Bize 350 bin euroyu bağış adına veriyor. Neden? Ben birine, ’Bana 10 milyar ver’ desem vermez. Bunlar bağış adı altında bu parayı niye veriyor. Beni bu konuda aydınlatamadılar. Benim gibi bir çok köylüyü de aydınlatamadılar. Bizde buna karşı çıktık. Arıtma tesisi yapacaklarmış. Biz de köyde foseptik çukuru yaptık. Bizim böyle bir arıtma tesisine ihtiyacımız yok. Burada başka bir şey var. Bunu araştırıyoruz" dedi.

  İkizdere Kaymakamı Emre Çınar ise, köylülerin bir kısmının karşı çıkması üzerine projeyi uygulamak için başka bir arazi aradıklarını, bunu da bulamadıkları için projeden vazgeçildiğini söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı