Gündem Haberleri

  Şimşek: Elektriğe önce zam sonra otomatik tarife

  Hürriyet Haber
  26.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ilk aşamada elektriğe zam yapılacağını, 2008’in ilk yarısında ise otomatik fiyatlandırma mekaznizmasına geçileceğini açıkladı.

  IMF ve Dünya Bankası’nın sonbahar toplantılarına katılmak üzere gittiği ABD’den dün dönen Şimşek, Esenboğa Havaalanı’nda açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını üzerine Şimşek, enerjide daha rasyonel bir fiyatlandırmaya gideceklerini söyledi.

  ÜÇ AŞAMALI PLAN: Bu konuda üç aşamalı plan hazırlandığını kaydeden Şimşek, ilk aşamada fiyat artışı gerçekleştirileceğini bildirdi. Şimşek, otomatik fiyatlandırma mekanizmasına geçerek, enerji KİT’lerinin, maliyet ve yatırım ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde gelir elde etmelerini beklediklerini söyledi. Şimşek, bu çerçevede ikinci aşamada 2008 yılının ilk yarısında otomatik fiyatlandırma mekanizmasına geçileceğini, son aşamada da enerji alanına özel sektörden yatırım çekmeye yöneleceklerini belirtti. Elektrik zammının ne düzeyde olacağının sorulması üzerine Şimşek, TEDAŞ’ın maliyet ve yatırımları karşılayacak bir fiyat öngördüğünü, bunu değerlendireceklerini söyledi.

  GELİR ARTIRICI ADIMLAR: Aralık ayı başında bundan sonraki üç yıla ilişkin makro ekonomik büyüklüklerle ilgili perspektif açıklayacaklarını söyledi ve 2008 yılında bütçede gelir artırıcı bazı adımlar atmalarının gerekebileceğini ekledi. Şimşek, 4-17 Ekim tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen görüşmelere yıllık toplantılar nedeniyle Washington’da devam etme kararı verdiklerini hatırlatırken, devamla şöyle dedi: "Burada yaptığımız temaslar ile çalışmalarımızı daha ileri bir noktaya taşıdık. Gözden geçirme çalışmalarına önümüzdeki günlerde Türkiye’de devam edilecektir. IMF yetkilileri ile yapılan toplantılarda ayrıca, IMF bünyesinde yürütülen kota ve yönetim reformu, uluslararası mali piyasalardaki son gelişmeler ile 2009 yılında Türkiye’de gerçekleştirilmesi planlanan IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına ilişkin hazırlıkları da değerlendirme imkanımız oldu. IMF’nin gündem maddeleri arasında, kota ve yönetim reformu ayrı bir önem arz etmektedir. IMF’nin etkin bir üyesi olarak, bu konuda kendi perspektifimizi ortaya koyma imkanı bulduk. Yatırımcılar ve uluslararası finans kuruluşlarının temsilcileri ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, küresel ekonomik gelişmeler hakkında görüş alış verişinde bulunduk ve Türkiye ekonomisine ilişkin makro ekonomik görünüm ve kamu maliyesi gerçekleşmeleri ile 2008 yılı hedeflerini değerlendirme imkanı bulduk."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı