GeriGündem Şimşek: Bizim dillerimiz, bizim zenginliğimizdir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şimşek: Bizim dillerimiz, bizim zenginliğimizdir

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Eskiden Kürtçe üzerinde yasaklar vardı. Şimdi devletin üniversitesinde Kürtçe yüksek lisans yapılabiliyor” dedi.

Bakan Şimşek, Hasankeyf Belediyesinde 18 köyün muhtarı ile yaptığı toplantının ardından ilçe merkezini dolaşarak, esnaf ve tarihi mekanları görmeye gelen turistlerle bir süre sohbet etti.
Gezisi sırasında CHP seçim bürosunun önünde oturan vatandaşlarla da selamlaşan Bakan Şimşek'e burada bulunan bir kişi “Sayın Bakanım Meclis'te Kürtçe konuşmanızı istiyoruz” diye seslendi.
Bakan Şimşek bu kişiye, Kürtçe verdiği yanıtta, Kürtçe önündeki bütün engellerin AK Parti döneminde kalktığını, bütün insanlar Kürtçe anlamadığı için Meclis'te Kürtçe konuşmadıklarını ifade ederek, “Bir ülkenin bir resmi dili olur. Eskiden Kürtçe gazete, kitap, dergi ve televizyon var mıydı? Yoktu. Ama şimdi AK Parti döneminde Mardin'deki üniversitede Kürtçe yüksek lisans veya doktora yapabilirsin. Onun için bizim dillerimiz, bizim zenginliğimizdir. Biz olaya o şekilde bakıyoruz” dedi.
Daha sonra karayoluyla Beşiri'nin Yenipınar ve Çevrimova köylerine geçen Şimşek, köylülerden sorunları hakkında bilgi aldı.
Konuşmasının bazı bölümlerini Kürtçe yapan Bakan Şimşek, Başbakan Erdoğan'ın bir süre önce bölgeye yaptığı gezi sırasında helikopterle geçerken Çevrimova köyündeki iki caminin de minaresinin olmadığını görmesi üzerine bu camilere minare yapılması için talimat verdiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:
“Bana (Gidip bak, minareler güzel olmuş mu?) dedi. Geldim minarelerinizi gördüm ve çok güzel olmuş. AK Parti iktidara geldiği dönemde hiç bir köyde kanalizasyon yoktu. Bugün 59 köyün kanalizasyon şebekesi tamamlandı. Eskiden Kürtçe üzerinde yasaklar vardı. Şimdi devletin üniversitesinde Kürtçe yüksek lisans yapılabiliyor. Olağanüstü Hal uygulamasını biz kaldırdık. Demokrasinin standartlarını, temel hak ve özgürlükleri biz ileri taşıdık. Çetelerle, mafyayla ve Ergenekon ile biz mücadele ediyoruz. İşkenceye tolerans yok dedik. Artık konuşulmuyor. Ekonomide ve demokratik alanda büyük hizmetler verdik.”

“GÜÇLÜ DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR”

Bakan Şimşek, bölgedeki yoksuluğun kader olmadığını, bölgeye yatırım gelmesi için huzur ve güvenliğe ihtiyaç bulunduğunu söyledi.
Huzur ortamının sağlanması durumunda fabrikaların kurulacağını kaydeden Şimşek, bölgedeki iş adamlarının kendilerini güvende hissetmediği için fabrikalarını Ankara, İstanbul ve Gaziantep'te kurduğunu belirtti.
Bu nedenle huzur ortamının oluşturulması gerektiğini vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti:
“Sloganlar karın doymuyor. Eğitim, sağlık ve diğer konularda büyük yatırımlar getirdik. Batman'a 15 bin kişilik modern stadyum yapılacak. 1. organize sanayi bölgesinde yer kalmadı, ikincisinde 45 işadamı yer arıyor. Buraya doğalgaz getiriyoruz. Batı ile aradaki farkı kapatmamız lazım. Herkes birinci sınıf vatandaştır. Biz parti olarak insanı Allah'tan dolayı seviyoruz. Bizim güçlü desteğe ihtiyacımız var. Anayasayı değiştirmemiz lazım, halkın anayasası yapmamız lazım. Bunun için destek lazım. Zamanında bu bölgede hata yapanları kapının önüne koyduk. Vatandaşa kötü muamele yapan bugün hapiste. Bunları AK Parti yaptı. Türkiye geçmişe oranla daha demokratik ve özgürlükçü hale geldi ve aynı zamanda kalkınıyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle