Gündem Haberleri

  Simitis'ten 4’lü zirveye ret

  Faruk BİLDİRİCİ DUŞANBE-ANKARA
  26.10.2003 - 01:47 | Son Güncelleme:

  KKTC seçimleri yaklaşırken Başbakan Tayyip Erdoğan, Kıbrıs'ta politika değişikliği sinyalleri verdi. Tacikistan gezisinin sonunda gazetecilerle sohbet toplantısı yapan Erdoğan, Kıbrıs Rum kesiminin Mayıs 2004'te AB'ye girişinden önce çözümün sağlanması için acele etmeye gerek olmadığını söyledi.

  Erdoğan, ‘‘Tam tersinden yaklaşalım. Bu dünyanın sonu mu?’’ diye konuştu. Geziye başlarken ‘‘Annan planını sürekli reddetmek çözüm değildir’’ diyen Erdoğan, bu sözlerini biraz daha açarak, planın görüşmelere zemin olabileceğini vurguladı:

  ‘‘Planın bütününü reddetmek başka şey, tümünü reddetmek başka. Şimdi biz diyoruz ki bunun artıları var, eksileri var. Ama bunun tümünü reddetmek, bir defa haklı olduğunuz bir davada da sizi haksız duruma düşürebilir. Eee nasıl çözeceğiz bu işi? Masaya oturacağız. Yani şunu diyebiliriz; Annan planı görüşülebilir, tartışılabilir, müzakere edilebilir. Artılarda eksilerde anlaşabilirsek mesele yok.’’

  NETİCE ALINAMAZ

  Erdoğan,
  Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'e Kıbrıs sorununun çözümü için ‘‘dörtlü zirve’’ önerdiğini açıkladı. Erdoğan, 9 Nisan'da Belgrad'da, 16 Ekim'de de Brüksel'de buluştuğu Simitis ile görüşmesinde yaptığı sürpriz öneriyi şöyle dile getirdi:

  ‘‘Hatta Belgrad'da Sayın Simitis'e dedim, ‘Bu işi, Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs, siz ve dörtlü oturalım konuşalım' Fakat onların da o zamanki yaklaşımı, ‘Netice alamayacağımız bir konu için biz masaya oturmayız' şeklinde oldu. Simitis'in ifadesidir bu.’’

  ‘‘Dörtlü zirve’’
  önerisini ilk kez Turgut Özal, Cumhurbaşkanlığı sırasında 1991'de ortaya atmışı. Ancak dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz, ‘‘dörtlü zirve’’ye karşı çıkmış, bu da Özal ile Yılmaz arasında gernilime neden olmuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı