Gündem Haberleri

  Şimdilik durumu iyi pazarlık sürüyor

  Uğur ERGAN / ANKARA
  18.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lübnan’ın en etkili Şii aşiretlerinden Mikdat Ailesi tarafından kaçırılan Aydın Tufan Tekin isimli Türk’ün serbest kalması için Dışişleri Bakanlığı’nın Beyrut Büyükelçiliği üzerinden yürüttüğü pazarlıklarda henüz bir sonuca ulaşılamadı.

  Beyrut Büyükelçiliği, Tekin’in serbest bırakılması için Mikdat Aşireti üzerinde etkisi olabilecek çevrelerle ilişkiye geçmesine rağmen bir sonuç alamadı. Diplomatik kaynaklar, Lübnan’da hem siyasi, hem de ülkenin etkili aileleri üzerinden girişimlerin sürdüğünü belirterek, şunları söylediler: “Tekin’in durumu şimdilik iyi. Mikdat Ailesi’nin bir ferdinin kaçırılmasının Türkiye ile hiç bir ilişkisi yok. Bunu anlatmaya çalışıyoruz. Tekin, havaalanından kent merkezine giderken içinde bulunduğu taksinin yolu kesilmiş. Taksi şoförünün olayla ilgisi var mı yok mu, ona da bakılıyor.” Ankara’nın, Tekin’in serbest kalması için Özgür Suriye Ordusu ile de görüştüğü ileri sürüldü.

  1 Türk daha rehin

  Dün çeşitli kaynaklardan gelen bilgiye göre Beyrut’un Şuveyfat bölgesinde petrol yüklü bir TIR kamyonunu kullanan Türk şoför Abdülbasit Arslan kaçırıldı. İki kişi tarafından alıkonulduğu ifade edilen Türk şoför, araçta bulunan bir Suriye vatandaşıyla birlikte jipe bindirilerek götürüldü.         

  Dışişleri: Gitmeyin

  Dışişleri Bakanlığı, Lübnan’da iki Türk vatandaşının kaçırılması üzerine,  “Vatandaşlarımızın biran evvel serbest bırakılmaları için çok yönlü temas ve girişimlerimiz sürdürülmektedir. Diğer taraftan, söz konusu gelişmeler ışığında, vatandaşlarımızın zorunlu kalmadıkça Lübnan’a seyahat etmekten kaçınmalarında fayda görülmektedir” açıklamasını yaptı.                

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı