Gündem Haberleri

  Şimdiki şirketler çok çevik

  Hürriyet Haber
  29.04.2004 - 20:47 | Son Güncelleme:

  HP, şirketleri sorunlar karşısında çevik kılmak için Charles Darwin’in evrim kuramından yararlanıyor.

  Charles Darwin’in evrim kuramına göre, türlerin en güçlüsü veya en zekisi değil, değişime en iyi ayak uydurabileni hayatta kalıyor. Bu kuram, kurumlar için de geçerli. Değişen piyasa ya da teknolojik gelişmelere ayak uyduramayan kurumlar, zaman içinde yok olmaya mahkum.

  Bilgi teknolojileri ise kurumların can damarı olmuş durumda. Bugün pek çok farklı sektörden kurum (ister banka olsun, ister otomobil üreticisi, ister GSM operatörü ya da lojistik şirketi), bilgi teknolojileri altyapısına dayalı uygulama ve süreçlerle faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Bu sebeple de bilgi teknolojileri, pek çok şirket için elektrik veya telefondan da öte, en temel hammedde gibi, olmazsa olmaz bir kaynak haline gelmiş durumda.

  HP, bir süredir şirketlerin bilgi teknolojilerine uyum sağlayabilmeleri ve değişimi en iyi şekilde yöneterek rekabet avantajlarını sürdürebilmeleri için iş ile bilgi teknolojileri arasında uyum sağlamanın gerekliliğini vurgulayan çalışmalara ağırlık veriyor. İş ve bilgi teknolojileri uyumunu sağlamaya yönelik bu çalışmalarını ‘Kurumsal çeviklik’ kavramı ile ifade ediyor. Sadece uyumlu şirketlerin ayakta kalacağını savunan HP, kurumsal çeviklik vizyonunun tam anlamıyla hayata geçirilmesi için ‘çevik BT yönetimi’nin anahtar rol oynadığının altını çiziyor.

  Şirketlerin faaliyetlerini yürütmeleri için bilgi sistemlerine olan ihtiyaçları arttıkça, ellerindeki atıl teknoloji kapasitelerini de ‘uygun bir biçimde’ değerlendirmeleri gerekiyor. Uygun bir biçimde değerlendirme de kurumun en çok parayı kazandığı alan olarak önümüze çıkıyor. Yani kurum için en önemli yer neresiyse, atıl kaynaklar da oraya yönlendirilmeli ki kaynaklar en verimli şekilde kullanılabilsin.

  Bir üretim bandında bir pres makinesi arızalandığında, üretimin hangi aşamalarının etkileneceğini, nereden ve nasıl para kaybedileceğini anlamak çok zor olmamaktadır. Ancak bir sunucu bilgisayar arızalandığında hangi sürecin nasıl etkileneceğini, kimlerin veya nelerin çalışmayacağını, nereden ve nasıl para kaybettiğimizi nasıl anlayacağız? HP tarafından geliştirilmiş olan vizyon içinde her BT altyapı elemanının bağımsız bir şekilde izlenmesi ve kurum için önem arz eden ‘BT servisleri’ şemsiyeleri altında ilişkilendirilerek görüntülenmesi de sağlanıyor.

  HP, sunduğu OpenView çözümü ile yürütülen projelerde, kurumların tek bir sunucunun veya tek bir ağ cihazının ne kadar süre çalıştığı veya çalışmadığı değil; o sunucu ve ağ cihazının hizmet verdiği BT servisinin nasıl çalıştığına bakılabiliyor. Bu sayede, kurumların kendileri için en önemli BT servislerine gerekli durumlarda ek kapasite planlaması yapması da sağlanmış oluyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı