GeriGündem Şimdi 'özgürlük' zamanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şimdi 'özgürlük' zamanı

'Emeğin festivali' bu yıl yedinci kez gerçekleşiyor. Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı amaçlayan 7. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1 Mayıs'ta başlıyor.

Şimdi 'özgürlük' zamanı
refid:20432894 ilişkili resim dosyası

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek festival 7 Mayıs'a kadar sürecek... ‘Özgürlük Emek İster’ sloganıyla düzenlenen festivalin konuğu Ken Loach filmlerinin usta senaristi Paul Laverty.

LAVERTY 1 MAYIS KUTLAMALARINA KATILACAK

Belgesel ve kurmaca, yerli ve yabancı 57 filmi programına alan festivalin her yıl olduğu gibi bu yıl da yurtdışından konukları olacak. Adı emek filmleriyle özdeşleşen İngiliz yönetmen Ken Loach'un birçok filminin senaryosuna imza atan usta Britanyalı sinemacı Paul Laverty bu yılki festivalin konuğu.

Laverty, festival pankartının arkasında İstanbul Taksim'deki 1 Mayıs kutlamalarına, 2 Mayıs'taki festivalin açılış gecesine ve 3 Mayıs'ta işçi sineması üzerine bir söyleşiye katılacak.

ABD'den 'Fukuşima Bir Daha Asla' filminin yönetmeni Steve Zeltzer, yine ABD'den 'Veritas: Harward'ın Gizli Tarihi' filminin yönetmeni Shin Eun-Jung, Hindistan'dan 'Trans Halinde' filminin yönetmenleri Ekta Mittal ve Yasha Swinii, Japon sinemacı Fumiaki Kojima  festivalin diğer konukları arasında yer alıyor.


DÜNYANIN TÜM METİN LOKUMCU'LARINA SELAM

Şimdi özgürlük zamanı


Festivalin açılışı 2 Mayıs günü saat 19.00'da İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi'nde gerçekleştirilecek.

‘Hatırla Sevgili’ dizisindeki performansıyla Türkiye’nin tanıdığı oyuncu Kadir Özdal’ın sunacağı gecede RitmArt, Nejat Yavaşoğulları ve Sarıyer Halkevi Korosu sahneye çıkacak.

Açılışta Paul Laverty'nin senaryosunu yazdığı, Iciar Bollain imzalı, Gael Garcia Bernal'in başrolünde yer aldığı 'Yağmuru Bile' filmi gösterilecek. Bolivya'da su hizmetlerinin piyasalaştırılmasını sömürgecilik ve emperyalizmin tarihi temelinde çarpıcı biçimde anlatan filmin gösterimiyle geçtiğimiz yıl Hopa'da su hakkı mücadelesinde yaşamını yitiren Metin Lokumcu ve dünyanın tüm Metin Lokumcu’larına selam yollanmış olacak. Geceye yönetmen Bollain de video mesajıyla katılacak.


PROGRAM ZENGİN

Festivalde bu yıl 20'si uluslararası, 37'si yerli toplam 57 film gösterilecek. Film programında hem uzun metrajlı kurmaca hem kısa metrajlı kurmaca hem de belgesel yapımlar yer alıyor.

DİKKAT ÇEKEN YERLİ YAPIMLAR

Festival programında ilgi çekici yerli yapımlar da yer alıyor. Metin Kaya'nın, 1992 yılında Zonguldak’ta yaşanan ve 263 işçinin öldüğü maden faciasını anlatan ‘Derin Çığlık’ Osman Şişman ve Özlem Sarıyıldız'ın Erzurum’un Bağlar Köyü’ndeki HES karşıtı mücadeleyi aktaran ‘İşte Böyle’
Ayten Başer'in İstanbul Davutpaşa'daki işçi kıyımını anlatan 'Davutpaşa'nın Külleri', Murat Özçelik'in 1999’da Ulucanlar Cezaevi’nde gerçekleştirilen kanlı operasyonu anlatan ‘Ölü Canlar’ ı festivalin yerli yapımlarından bazıları.


Özge Ergin imzalı, Ekmek Parası, Naci Çelik Berksoy'un Uyku, Özcan Alper'in Gelecek Uzun Sürer'i bu yapımlar arasında.


LÜTFİ AKAD ANISINA

Festival ayrıca bu yıl usta yönetmen Ömer Lütfi Akad’ın üç filmini de yeniden izleyicilerle buluşturacak. Köyden kente göç üçlemesinin ilk iki filmi ‘Gelin’ ve ‘Düğün’le Nazım Hikmet’in eserinden uyarlanan, feodal düzendeki bir aşk hikâyesini anlatan, Yılmaz Güney ile Nilüfer Koçyiğit’in başrolleri paylaştığı ‘Kızılırmak-Kara Koyun’ festivalde gösterilecek.

FESTİVALİN YABANCI FİLMLERİ

Şimdi özgürlük zamanı
Paul Laverty festivalin konuğu...

Festival kapsamında yabancı sinema örnekleri de yer alıyor.

Dünyada üçüncü sinema hareketini başlatan ve Latin Amerika sinemasını uluslararası alana taşıyan 1968 yapımı Fernando Solanas ve Octavio Getino imzalı ‘Kızgın Fırınların Saati’,  Japon işçi edebiyatının önemli yazarlarından Kobayashi Takiji'nin romanından aynı adla So Yamamura tarafında beyazperdeye uyarlanan, 1900'lerin ilk yarısında Japonya'da bir yengeç işleme gemisinde çalışan işçilerin hikâyesinin anlatıldığı 'Yengeç Gemisi','Güneşli Pazartesiler' filminin İspanyol yönetmeni Fernando Leon de Aranoa'nın hem göçmen işçilerin yaşamı hem de orta sınıfın yoksullaşması üzerine yeni yapımı 'Amador' bu filmlerden bazıları.


1960'lar İngiltere'sinden kadınların öncülük ettiği bir grevin hikâyesini anlatan Nigel Cole imzalı 'Kadının Fendi';  Şili'nin faşist bir darbeyle devrilen halkçı lideri Salvador Allende'nin mücadelesini anlatan Patricio Guzman imzalı 'Salvador Allende', nükleer santrallerin yıkıcılığı konusuna eğilen 'Fukuşima Bir Daha Asla' programda yer alan diğer yabancı yapımlar.

FESTİVALDE AMED COŞKUSU

Festival kapsamında bu yıl ilk kez Diyarbakır da İstanbul, Ankara ve İzmir'in yanında açılışın yapılacağı kentler arasında yerini aldı. Hem Diyarbakır hem de diğer kentlerdeki gösterim salonlarının sayısı da artmış durumda.

Gösterimler İstanbul’da İstanbul Fransız Kültür Merkezi, SALT Beyoğlu, Beyoğlu Yeşilçam Sineması, Bağlam Yayınları Sinema Salonu, Aynalı Geçit Etkinlik Mekânı, İstanbul Halkevi, Kolektif Kültür Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi, Kazım Koyuncu Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy Halkevi’nde; Ankara’da Kızılay Büyülü Fener Sineması, Alman Kültür Merkezi, Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi, ODTÜ Vişnelik Tesisleri, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kolektif Kültür Merkezi'nde; İzmir’de Konak Sineması, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İsmet İnönü Kültür Merkezi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, Ege Sanat Merkezi’nde; Diyarbakır’da Sümerpark Sosyal Yaşam Merkezi Sinema Salonu, Sülüklü Han, Eğitim-sen Diyarbakır Şubesi, Cegerxwin Kültür Merkezi Sinema Salonu’nda gerçekleştirilecek. Ayrıca her yıl olduğu gibi mahalle gösterimleri de yapılacak. Festivalde tüm gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olacak.

Festival kapsamında Ankara’da emek ve iletişim üzerine düşünen, çalışan ve siyaset üreten akademisyenler ve eylemciler 7-8 Mayıs tarihleri arasında 3. Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı’nda bir araya gelecek. Farklı kentlerde sinema atölyelerinin kurulacağı festival sırasında bu yıl da kapsamlı bir festival gazetesi yayınlanacak.

Festival, Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Birleşik Metal-İş (DİSK), Hava-İş (TÜRK-İŞ), Petrol-İş (TÜRK-İŞ), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri ve Sendika.Org tarafından düzenleniyor.

Festival ile ilgili ayrıntılı bilgi için
www.iff.org.tr

 

 

 

 

 


 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle