Gündem Haberleri

Şimdi "dijital dublör" zamanı

Hürriyet Haber
23.07.2001 - 14:43 | Son Güncelleme:

Hollywood'da aksiyon filmlerinde kullanılmaya başlanan dijital karakterlerin, dublörlerin yerini alıp almayacağını tartışılıyor. Tümüyle dijital ortamda yapılan ve Amerika'da bu yaz gösterime giren Final Fantasy ve son dönemde çekilen "teknoloji destekli" bazı filmler; bilgisayar ortamında yaratılan karakterlerin, sinema oyuncularının geleceğini tehlikeye attığı iddiasına neden oldu.

Büyük çoğunluk, ünlü yıldızlar için böyle bir tehlike olmadığını, hiçbir dijital karakterin ünlü bir oyuncunun yerini alamayacağını düşünürken, tehlikede olanların dublörler olduğunu belirtiyor.

Film sektöründekiler, tehlikeli sahnelerde başrol oyuncusunun yerini alan dublörlerin teknolojinin tehdidi altında olduğunu belirtiyor.

KUSURSUZ FIRTINA
Geçtiğimiz yıl ülkemizde de gösterilen The Perfect Storm (Kusursuz Fırtına) filminin başrol oyuncusu Geoge Clooney için tehlikeli olabilecek sahnelerde, oyuncunun bilgisayar ortamında yaratılan "dijital dublörü" kullanıldı. İzleyenlerin aksiyon sahnelerinde Clooney' sanarak izledikleri oyuncu, kanlı canlı bir insan değil sanal bir dublördü.

Son gelişmeleri değerlendiren Motion Pictures'ın dublörler birliği üyesi Allan Graf, "Hala bilgisayarların yapamadığı pek çok şeyi yapabiliyoruz" diyerek dublörlere her zaman ihtiyaç duyulacağını ifade ediyor.

PEARL HARBOR
Her yeni ve iddialı aksiyon filminde dublörler daha tehlikeli ve riskli sahnelerle karşılaşıyor. Yönetmenler de bir insan için çok tehlikeli olabilecek sahnelerde Pearl Harbor filminde olduğu gibi dijital karakterler kullanmayı tercih ediyor. Bu yüzden filmdeki bir patlama sahnesinde, havaya uçacak zırhlı kulenin içine dijital bir dublör yerleştirildiği belirtiliyor.

TİTANİK VE GLADYATÖR
Dijital görüntüler, kalabalık sahnelerde de yönetmenlerin en büyük yardımcısı... Binlerce kişinin oynaması gereken sahneler için figüranlara ekstra paralar ödemek yerine bilgisayarlarda kalabalık görüntüsü yaratılıyor. Ancak dijital efektlerin de çok ucuza yapıldığı söylenemez. Titanik filminde, geminin battığı sahhede denize düşen yolcuları dijital ortamda yaratmak tam 200 milyon dolara mal olurken, Gladyatör filminde arenadaki seyirci kalabalığı için 103 milyon dolar harcanmış.

Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı