Gündem Haberleri

  Silopi Belediyesi 2 dilli yaşama geçti

  Ramazan İMRAĞ/SİLOPİ (Şırnak), (DHA)
  07.01.2011 - 14:45 | Son Güncelleme:

  ŞIRNAK’ın İdil, Cizre, Uludere ve Beytüşşep ilçelerinden sonra Silopi İlçe Belediyesi de "2 dilli yaşam" projesi kapsamında hizmet binasındaki Türkçe tabelaların yerine Türkçe ve Kürtçe yazılı olanlar asıldı.

  Silopi Belediye Başkanı BDP’li Emin Toğurlu, BDP İlçe Başkanı Bahattin Alkış, Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Kunur, belediye meclis üyeleri ve yöneticileri ile yeni birim tabelalarını asmak için partililerle bir araya geldi. Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu, Kürtçe yaptığı konuşmada, ilçede yaşayan halkın günlük yaşamın her alanında Kürtçe konuştuklarını belirterek, şöyle dedi:

  "Kürtçe’nin günlük yaşamın dışında, kamu kurumlarında da kullanılması için ’iki dilli yaşamı’ esas alacağız. Bilimsel olarak dilin tanımı toplumsal iletişim aracı olarak yapılıyorsa, o halde yerel yönetim hizmetleri de bilimi ve toplumsallaşmayı esas alması gerek. Silopi Belediyesi olarak ’yerindelik ilkesi’ gereği, halkımızın anlayacağı ve anlaşılır bir şekilde hizmet sunmak istiyoruz. Kürt anaları sayesinde ilçemizde yıllardır Botan’da (Şırnak’ı kast ediyor) Kürtçe konuşma yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Devletin asimilasyon politikasının önüne geçmek için analara büyük görevler düştüğü, anaların büyük emekleri olduğu ve bu nedenle hizmetlerin Kürtçe verilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz."

  Kürt dilini yaşamın her alanında kullanmaya devam edeceklerini anlatan Toğurlu, Kürtçe dilini yayma konusunda sorumululuk üstlendiğini söyledi. Toğurlu, herkesi yaşamın her alanında Kürtçe konuşmaya çağırdı.

  Yapılan konuşmalardan sonra BDP’liler, alşık ve zılgıtlarla ellerindeki Türkçe-Kürtçe yazılı tabelalarla belediye binasına girerek tabelaları astı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı