Gündem Haberleri

  Şile-Ümraniye yolunda sıkı trafik denetimi

  (a.a.)
  17.08.2006 - 20:45 | Son Güncelleme:

  İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, Şile-Ümraniye yolunda her gün görevlendirilen 13 jandarma trafik timinden başka en az 2 radarlı trafik timi tarafından hız kontrolleri yapıldığı bildirildi.

  Valilik'ten, 10 Ağustos'ta Şile yolunun 11. kilometresinde 1 kişinin ölümü, 3 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan ve bugün bir gazetedeki köşe yazısına konu olan trafik kazasıyla ilgili açıklama yapıldı.

  Açıklamada, kazada aşırı hız ve yakın takip nedeniyle Hüseyin Zafrak yönetimindeki otomobile çarpan çekici sürücüsünün, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 84. maddesinde yazılı sürücülere ait asli kusur olan 04 (arkadan çarpma) kuralını ihlal ettiği belirtilerek, şöyle denildi:

  “Şile-Ümraniye yolu 5 yıldır yapımı devam eden kaza kara noktası olan bir yol olduğu için Şile İlçe Jandarma Komutanlığına ait 6 trafik timinin 4'ü, Ümraniye İlçe Jandarma Komutanlığına ait 13 timin 9'u bu yolda görevlendirilmektedir. Şile-Ümraniye yolundaki Nişantepe kavşağında Ümraniye İlçe Jandarma Komutanlığınca 24 saat esasına göre sabit trafik timi görevlendirilmiş olup, Karayollarının sabit ekipleriyle birlikte ağırlık kontrolü yapılmaktadır. Şile-Ümraniye yolunda her gün görevlendirilen 13 jandarma trafik timinden başka en az 2 radarlı trafik timi tarafından hız kontrolleri yapılmaktadır.”

  Açıklamada, Şile-Ümraniye yolundaki trafik ekiplerince bu yılın 7 ayında 112 bin 53 aracın kontrol edildiği, 3 bin 205 sürücüye toplam 347 bin 596 YTL tutarında cezai işlem uygulandığı, alkol ve hız denetimlerinde 134 sürücünün belgesinin geri alındığı, 188 aracın trafikten men edildiği, 172 sürücünün mahkemeye sevk edildiği ve ağırlık sınırları üzerinde yük taşıdığı tespit edilen 206 araç ve işleteni hakkında yasal işlem yapıldığı bildirildi.

  İstanbul İl Jandarma Komutanlığına bağlı Şile ve Ümraniye ilçe jandarma komutanlıkları bölgesinde artan araç trafiğiyle birlikte 2005 yılının aynı dönemlerine göre kontrol edilen araç sayısında yüzde 421, cezai işlem uygulanan araç sayısında yüzde 14 ve mahkemeye sevk edilen sürücü sayısında yüzde 243 oranında artış olduğu belirtilen açıklamada, jandarma trafik timlerince yapılan denetim ve kontrollerin artarak devam edeceği kaydedildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı