Gündem Haberleri

  Silahların bırakılması bu aşamada anlamsız

  İhsan DÖRTKARDEŞ / DHA
  25.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DTP Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, uydu aracılığı ile PKK çizgisinde yayın yapan Roj TV’nin Brüksel’deki stüdyosuna konuk oldu.

  ‘Demokratik Açılım’ konusunda niyetin önemli olduğunu belirten Türk, “Cin şişeden çıkmıştır, süreci geriye götürmek mümkün değildir” dedi. Türk, bu aşamada silahların bırakılmasını istemenin anlamsız olduğunu, silahların susması için ortaya çıkaran nedenlerin ortadan kaldırılması gerektiğini savundu. Türk’ün 2 saate yakın süren programda söyledikleri özetle şöyle:
  m Sorunlarını çözen bir Türkiye’de MHP’nin yeri olmaz. CHP de statükocu bir partidir, değişim- dönüşüme karşıdır. Resmi ideoloji ve statükoculuğun aşıldığı dünyada, CHP’ye yer olamaz.

  Güney Kürdistan (Kuzey Irak’ı kast ediyor) Türkiye ilişkilerinin sağlıklı ancak onurlu sürdürülmesinden yanayız. Kürt sorunu dünyayı etkiliyorsa Barzani ve Talabani’nin de misyonu olur.

  Sayın Öcalan sıradan biri değil. Türkiye ve Kürtler ‘Düşünceleri nedir’ diye merakla bekliyor. PKK’nın ‘Liderimizin söylediği bizim için emirdir’ söylemi var. Bunu görmezden gelemezsiniz, katkı sağlamak gerek. Parti olarak rolümüzü, misyonumuzu oynar, barışın gelişmesi için katkı sunarız. Ancak silahların susması isteniyorsa onların da sürece katılması, ikna edilmesi gerekir.

  1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Diyarba-kır’da 1 milyon kişiyi toplamayı hedefliyoruz.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı