Gündem Haberleri

  Silahı veren vurdurttu

  Faruk BİLDİRİCİ
  08.02.2006 - 23:51 | Son Güncelleme:

  SORU Tabancayı nereden bulmuş. Ağabeyinden mi almış?YANIT Bizim ailemizde kanun dışı bir şey olmaz. Tabancayı nereden almış bilmiyorum. Oğlumun nereden tabancası olacak? Cinayeti, oğluma silahı kim verdiyse o işletti.

  RAHİP Andrera Santoro’yu vuran lise öğrencisinin babası Hikmet A. çökmüş bir yüzle karşıladı bizi. Üzgündü. Hala inanamıyor, "Kim yaptırdı?" sorusuna yanıt arıyor, ikide bir tekrarlıyordu: "Silahı oğluma kim verdiyse o yaptırdı bunu." Trabzon’un Çömlekçi Mahallesindeki bir ara sokaktaki diş protez laboratuvarında konuştuğumuz baba Hikmet A., olay gününü bize anlatırken heyecanlıydı:

  "O gün O., bana geldi. Her zamanki gibi internete gitmek için harçlık istedi. Ben iş durumuna göre bazı üç, bazı beş milyon veririm. Muhakkak harçlığını veririm. ’O., sen laboratuvara çık ben geliyorum’ dedim. Geldim, burada yoktu. Sonra hanım aradı. ’O., C. (küçük oğlu) ile çıktılar’ dedi. Dedim, ’Para verdin mi?’ ’Abisi para verdi. İnternete gittiler’ dedi. Pazar günü olduğu için ben burada etrafı temizledim."

  TESLİM EDECEKTİM POLİSLER ÖNCE GELDİ/images/100/0x0/55eb4eb9f018fbb8f8b8d6dc

  Cinayeti öğrendikten sonra o gün ağabeyiyle birlikte çıkan 10 yaşındaki küçük oğlu C. ile de konuşmuş Hikmet A. Küçük C. olayı şöyle anlatmış:

  "C diyor ki, ’Baba yanında üç kişi daha vardı. Beni aşağıda sokakta bıraktı, geldi sonra aldı. Onun bir şey yaptığını hissetmedim’ dedi. Ağabeyinden başka üç mü, iki mi bilemiyorum ama başkaları da varmış yanlarında. Tabancaya elimi de dokundurmadım. Poşetle aldım. ’O. sen böyle bir şey yapmazsın’ dedim. İnanamadığım için bir gün tuttum. Salı günü götürüp teslim edecektim. Polisler bizden önce geldi. Bize çok iyi davrandılar. Orası polis merkezi değil, cennet."

  TABANCAYA MERMİ KOYUP ATEŞ EDEMEZ

  Hikmet A.
  , "Peki tabancayı nereden bulmuş. Ağabeyinden mi almış?" sorusuna kızdı. "Bizde kanun dışı bir şey olmaz. Tabancayı nereden almış bilmiyorum. O.’nun nereden tabancası olacak?" dedi. "O tabancaya mermi koyup da ateş edebilecek biri değil" dedi. Önceleri çalışkan, düzgün bir öğrenci olan oğlunun beş vakit namaz kıldığından, ancak ergenlik dönemine girince namazı da bıraktığından söz etti:

  İNTERNETE GİRDİ NAMAZ KILMAYI BIRAKTI

  "Son zamanlarda psikolojisi bozulmuştu. Tedavi görüyordu. O doktorun ismini de polise verdik. Erkekliğe girince dengesizlik olmaya başladı çocukta. Hareketleri değişikti, normal değildi. Namazı bıraktı. Daha çok internet kafeye gidiyordu. Pantolon giydiremiyorduk. Eşofmanla dolaşıyor, düğmeli bir şey giymiyordu. Benim çocuğum çalışkandı. Matematiği süperdi, hiç çalışmadan geçerdi. Ona güveniyordum. Önce Allah’a sonra ona güveniyordum. Kim demiş okula devam etmedi, atıldı diye? O çalışkan bir çocuktu."


  2 EVİMİ DE İHMAL ETMİYORUM

  Hikmet A.
  , gazetelerde yer alan haberlere de çok kızmış. "İki evli olmak suç mu?" dedi. O.’nun durumuyla iki evliliğinin bir ilişkisinin olmadığını, iki evi de ihmal etmediğini anlattı. Evine habersiz girip fotoğraf alan gazetecilerden davacı olacağını söyledi. İkinci eşi Tülin hanımın Azeri kökenli olduğunu da yalanladı, "O Beşikdüzülü. O birlikte çektirdiğimiz fotoğraftaki da oyuncak tabanca" açıklamasını yaptı. Aile çevresinde, Düzlük köyünde ve akrabalarının kendisini hep Muharrem olarak tanımasına da şöyle açıklık getirdi: "Muharrem ayında doğduğum için rahmetli babam Muharrem derdi. Köyde de öyle bilirler. Ama kütüğe Hikmet yazdırmışlar."

  İki odalı küçük laboratuvardan ayrılırken, Hikmet bey hala tekrarlıyordu: "Benim çocuklarım karıncayı bile incitmezler. Bu nasıl oldu bilemiyorum."

  Tabancaya kurşun koyamaz

  Trabzon’da öldürülen Santa Maria Katolik Kilisesi’nin İtalyan Rahibi Andrea Santoro’nun katil zanlısı O.A.’nın diş teknisyeni olan babası Muharrem Hikmet A., arkadaşımız Faruk Bildirici’ye oğlunu anlattı. Oğlunun çok zeki bir öğrenci olduğunu söyleyen Hikmet A. "O tabancaya mermi bile koyamaz" dedi.

  ’Ya baban, ya papaz’ demişler

  BABA Hikmet heyecanlıydı, bir yere oturamıyor, elini kolunu sallayarak konuşuyordu. Anlatırken çoğu kez sesi tıkanıyor, sözcük bulmakta zorlanıyordu. Cinayetin ipucunu da O. önce kendisi vermişti babasına:

  "Gelip bana anlatmadı ama papaz vurulduğu zaman akşam ’Televizyonlara bak. Papaz vuruldu’ dedi. Bunun üzerine ben zorladım sonra, ’Papaz niçin vuruldu şöyle böyle...’ diye. Sonunda dedi, ’Ben vurdum, ben vurmasaydım seni vuracaklardı’ dedi. ’Bu ne biçim söz? Keşke beni vursalardı. Papaz efendi öleceğine keşke baban vurulsaydı, ne olacak’ dedim."

  KAMERALI ADAMIN SIRRI


  Baba Hikmet, cinayeti kendisine itiraf etmesine rağmen bir türlü inanamamış oğlunun böyle bir şey yapabileceğine. Onu bir güzel sorgulamış, nasıl olduğunu açıklamamış O., sadece internet kafede görüştüğü bir kişinin söylediğini aktarmış. Baba Hikmet, internet kafeyi de bilmiyor aslında. Eliyle işaret ederek anlattı, "Böyle basarak kamerayla görüp konuşuyormuş adamla. O söylemiş yapmasını" dedi. Anlaşılan O., cinayet için kendisini yönlendiren kişilerle messenger üzerinden kamerayla görüntülü olarak konuşuyormuş.

  Ağabeyi, ’Tarikat işi olabilir’ diyor

  ZANLI O.A.’nın 30 yaşındaki ağabeyi Alparslan A. cinayetin para ile ilgisi olmadığını ancak tarikat bağlantısı bulunabileceğini öne sürdü. Alparslan A., kardeşinin sokaklarda gezen, tinercilerle arkadaşlık eden bir çocuk olarak tanıtılmasına tepki gösteren Alparslan A., "Onun paraya ihtiyacı yok. Para için böyle bir şey yapmaz" dedi. "Peki cinayeti neden işledi?" sorusuna Alaprslan A. tarikat bağlantısı olabileceği yanıtını verdi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı