GeriGündem 'Silahı Özal çoğalttı'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Silahı Özal çoğalttı'

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, “Turgut Özal Başbakan olduğunda tabanca meselesi ortaya çıktı. Ben kendisini ikaz ettim ama uymadı' dedi.

'Polis bölgesinde ruhsatlı 601 bin silah var'

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bireysel silahsızlanmanın çok önemli olduğunu belirterek, “Lüzumsuz tabancası olanların tabancasını almak lazım” dedi.

Kenan Evren, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal'ı ziyareti sırasında gazetecilerin, son günlerde kaza kurşunu ile ölümlerde görülen artış ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

Bireysel silahsızlanmanın önemine değinen Evren, 12 Eylül döneminde bir kanun çıkarttıklarını ve bu kanunla vatandaşlardaki silahların toplandığını hatırlattı. O dönemde vatandaşlardan toplanan silahların mevcudunun TSK'daki silah mevcudundan fazla çıktığını belirten Kenan Evren, şöyle dedi:

“Bundan sonra Turgut Özal Başbakan olup hükümeti kurduktan bir süre sonra tabanca meselesi ortaya çıktı. (Vatandaşlar çok müracaat ediyor. Kırıkkale'deki askeri fabrikada imal edilen tabancalardan verelim, Hazine'ye para kazandıralım) dedi. Belki haklıydı, Hazine para yönünden çok sıkıntı çekiyordu. Ben kendisini ikaz ettim, (Yeniden Türkiye'yi silahlandırırız, aman bunu yapmayalım) dedim, uymadı, kolaylaştırdı. Görüldüğü gibi herkesin elinde bir tane tabanca.”

TÜRKLERİN SİLAHA İLGİSİ

Türk Milleti'nin silaha karşı büyük bir hevesi olduğunu belirten 7. Cumhurbaşkanı Evren, şöyle devam etti:

“Her milletin kendi ananeleri var, bizde de bu var. Düğün olur ateş eder, maç olur ateş eder, aşka gelir ateş eder, sarhoş olur ateş eder. Başka ülkelerde yok, bu bizde var. Bir de silahlandırılınca herkes yapıyor. Serseri bir kurşun geliyor, bir vatandaşımızı öldürüyor. Toplamakta yarar var gibi geliyor bana. Hükümet ne yapar, bilmiyorum. Lazım olan kişiye vermek lazım, hakikaten kullanması gereken kişiler alsın, kendini korumak durumunda olanlar alsın.”

Kenan Evren, hükümet nezdinde girişimi olup-olmayacağına yönelik bir soruya da, “Hükümet nezdinde girişim olmalı mı? Zaten basın başlattı. Görüyorsunuz, Başbakan'ın beyanatı var (tedbir almak lazım, yeni kanuna gerek yok) diyor, doğrudur. Zorlaştırmak lazım. Lüzumsuz tabancası olanların da tabancasını almak lazım. Benim kararım bu. Hükümet nezdinde bir girişime hakkım yok” cevabını verdi.

VALİ KÖKSAL

Vali Oğuz Kağan Köksal ise 17 yıl önce valiliğe ilk atanma kararnamesinde Kenan Evren'in imzasının bulunduğunu ve bundan büyük memnunluk duyduğunu söyledi.

Vali Köksal, Evren'in “Artık bundan sonra İstanbul Valisi olursunuz” şeklindeki sözleri üzerine, “İzmir Türkiye'nin en büyük ve en güzel şehirlerinden biridir. İzmir gelecekte her şeyi ile övüneceği, öncülük edeceği bir şehirdir. Ben hep İzmir'i ikinci bir İstanbul yapacağız dedim. Eğer böyle bir şey söylersem kendimle çelişmiş olurum” karşılığını verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle