Gündem Haberleri

  Silahı bırak teslim ol

  ANKARA
  14.11.2009 - 01:01 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’teki konuşmasında ilk maddesi bütün PKK’lıların silahlarını bırakıp teslim olmasını isteyen dört maddelik bir çözüm modeli önerdi.

  MECLİSTEN FOTOĞRAFLAR - GALERİ

  MECLİS'TE PROTESTO GİRİŞİMİ - WEB TV

  MECLİS'TEKİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI


  İŞTE AÇILIM LİSTESİ - İLGİLİ HABER

  DİYARBAKIR DEMOKRATİK AÇILIMI BÖYLE İZLEDİ  

  İşte konuşmaların tam metni

  Bahçeli, dün şu mesajları verdi:

  69 MHP’li hakkınızdan gelir

  * Uyarıyorum; MHP Meclis’teki 69 kişilik birbirinden değerli arkadaşlarım ve milyonlarca Türkiye sevdalısı, al bayrağımıza kem gözle bakanların hakkından gelir. Aldığınız oya bakıp, ‘Türkiye’nin tamamıyız’ deyip duruyorsunuz. Dikkat edin; Hakkâri’den, Edirne’ye, Artvin’den, Muğla’ya, Van’dan İzmir’e, Trabzon’dan Mersin’e kadar vatanda yaşayanlar hesaplarınızı boşa çıkartır.

  Sayınız yeterli hodri meydan

  * Her şeye rağmen girdiğiniz yoldan dönmemekte ısrarlı iseniz, TBMM’deki sandalye sayınız yeterli. Açılım ortağınızla birlikte elele veriniz ve hodri meydan, bölünme yasalarını çıkartabiliyorsanız çıkartınız.

  Çok ciddi bir beka sorunu

  * Karşımızdaki sorun çok ciddi bir beka sorunu. Türkiye Cumhuriyeti devleti, tek millet ve tek devlet esasına dayanan, üniter yapıda kurulmuş milli bir devlet. Ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün. Dili Türkçe. Siyasi partilerin eylemleri, ‘Devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne’ aykırı olamaz. Buna aykırı hareket edilmesi Anayasal yaptırımlar uygulanmasını gerektiren Anayasa suçudur.

  Bölücülüğün önünü açtılar

  * Terörle mücadele bırakıldı, terörle müzakere ve mütareke süreci başlatıldı. Terörün tasfiyesi yerine, milli kimliği ve milli devleti tasfiye etmek için yola çıkan hükümet, bölücülüğün önünü açtı. PKK açılımıyla yapılmak istenen, terörün silah ve şiddetle yapamadığının siyasi yollarla hayata geçirilmesi. Yüce Meclis maalesef bugün PKK’ya teslimiyetin belgesi olan bu yıkım projesini görüşüyor. Terörün baskı altına aldığı vatandaşlarımızın siyasi temsilcileri, eli kanlı veya silahı bırakmış teröristler değil, yalnızca bu çatı altında bulunanlardır.

  Şark Meselesi dayatılıyor

  * Bir yanda milletimiz, inançlarımız, değerlerimiz ve bayrağımız; diğer yanda haçlı zihniyeti. Bugün adının ve maskelerin değişmiş olması, bu tarihi emelleri değiştirmemiş. Adına ne denirse denilsin, ister yol haritası, ister açılım, dayatılmak istenenler Şark Mesele’sinin bugünkü uzantısıdır.

  Coğrafyayı kaybedersiniz

  * Coğrafya aynı duruyorken, on asırdır bu topraklardan yükselen politik dinamikleri değiştirirseniz, buradan hepinizi uyarıyorum ki, coğrafyayı mutlaka kaybedersiniz. Başka başkentlerin jeopolitiğinden doğmuş yeni coğrafyalar dayatılırken, onun da politiğini öngöremezseniz ve anayurt politiği ile eklemleyemezseniz, ortaya kesinlikle dağılma ve yıkılış çıkar. Bugün karşımızdaki tehlike de budur.

  Feodal ortamı kaldırın

  * Yöredeki vatandaşlarımızın tam bir mahkûmiyet içinde bulundukları katı feodal yapının ve terörün neden olduğu ferdi özgürleşme sorunudur. Bu özgürlük ise kimliklerin kaşınması ile değil, feodal baskı ortamının ve terör baskısının ortadan kaldırılması için sosyal ve ekonomik süreci hızlandıracak tedbirlerin alınmasıyla mümkün olabilecektir. Bu tedbirleri almanızda size engel olan yoktur. Yedi yıldır işbaşındasınız yapsaydınız. Yapamadıysanız şimdi yapmaya başlayınız.

  Siyasal haklar kabul edilemez

  * Ancak, bunları ihmal edip, ferdin sahip olduğu haklar dışında millet bütünlüğü içinde yer alan bir topluluğa değişik adlar altında, siyasal haklar vermeye çalışmanızı kabul etmeyiz, edemeyiz. Böylesi teklifler, hem varlığımıza tehdit, hem de Anayasaya aykırı, değiştirilmediği sürece de milletimize ve yasalara karşı suç niteliğini koruyacaktır.

  Teröre teslim olmayın

  * Hükümetin yapacağı şey, kimlikleri kaşımak, tahrik etmek değil. Bizi önce otuz altıya bölüp, sonra tekrar bir yapmaya çalışmak değildir. Türk milleti zaten birdir. Yapacağınız iş, teröre teslim olmak değil, ortadan kaldırmaktır.

  Çözümde 4 madde

  Bizden çözüm istiyordunuz. Önerimiz şudur:
  1 Yurt içinde ve yurt dışındaki bütün teröristler silahları ile birlikte teslim olmalıdır.
  2 Tamamı Türk adaletine hesap vermeli ve verilecek hükme rıza göstermelidir.
  3 Hükümetin de ilk görevi tamamını teslim alıp, adaletin önüne çıkartmaktadır.
  4 İkinci yapacağınız iş ise yokluk, işsizlik, yoksulluk çemberini kırarak bu mevkilere kadar ulaşmak için yola çıkmış diğer evlatlarımızın önünü açacak tedbirleri geliştirmektir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı