Gündem Haberleri

  Silah tutkusu bağımlılık yapıyor

  Hürriyet Haber
  28.01.2002 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Bakırköy Psikiyatri Tedavi ve Araştırma Merkezi BAPAM, kamu görevlisi olmayan ve silah ruhsatı bulunan 1650 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, silah taşıyanların yüzde 6'sında bağımlılık var.

  Silah taşıyanların yüzde 10'unda ‘bağımlılık öncesi ileri derecede silah tutkusu’, yüzde 15.5'inde de ‘silah tutkusu’ belirlendi.

  YENİ BİR KAVRAM

  BAPAM Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Ayhan Akcan, bu araştırmayla, dünya bilim literatürüne ‘silah bağımlılığı’ gibi yeni bir kavram kazandırdıklarını söyledi.

  Dr. Akcan, bağımlılığı ‘Bireyin, herhangi bir nesne veya duruma ilişkin olarak bir süre sonra özerkliğinin ve özdenetiminin ortadan kalkması, davranış dağarcığında yeni tutum ve davranışların gelişmesi’ diye tanımladı. Dr. Akcan, tanımdaki ‘nesne’nin silah olarak kabul edilmesi durumunda ‘silah bağımlılığından’ söz edilebileceğini vurguladı.

  Katılımcıların 149'u, gece yatarken silahını başucunda bulundurduğunu, 8'i de taraftarı bulunduğu takım şampiyon olduğunda ateş etme alışkanlığı olduğunu söyledi.‘Silahsız olduğunuzda kapıldığınız duygular nelerdir?’ sorusunu ise deneklerden 15'i ‘sıkıntıya girme, terleme ve panikleme’, 144'ü de ‘çıplak, boş olma hissi’ diye yanıtladı.

  Dr. Akcan, silahın şark kültüründe önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekerek, ‘silah bağımlılığı’nın altında ‘kültürel yatkınlık’ın yattığını söyledi.

  RİSK ÇOK YÜKSEK

  Dr. Akcan, şunları anlattı:

  ‘‘Silah bağımlısı olanların, normal insanlara göre 9 kat fazla intihar riski, 5 kat fazla adam öldürme riski bulunuyor. Yine 12 kat da eş ve çocuk gibi etrafındaki insanların intihar veya yaralanma riski mevcut. Ülkemizde 1 milyon ruhsatlı, 3 milyon ruhsatsız silah var.’’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı