Gündem Haberleri

  Silah taşımayı savunuyordu, silahlı saldırıya uğradı

  Reuters
  09.01.2011 - 11:15 | Son Güncelleme:

  Geleceğin Hillary Clınton'ı olarak gösterilen, Demokrat Parti’nin Arizona eyaleti temsilcisi Gabrielle Giffords, uğradığı silahlı saldırının ardından hayatta kalma mücadelesi veriyor. Silah taşıma hakkını savunan Giffords, bu yönüyle birçok Demokrat politikacıdan farklı bir görüşe sahipti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor 

   

  Giffords'ın, özellikle göçmen konusunda 112'inci Kongre’nin önde gelen isimlerinden biri olması bekleniyordu.

   

  Giffords, 2 Kasım tarihinde düzenlenen ara seçimlerde az farkla Cumhuriyetçi rakibini geride bırakmayı başarmış, Kongre’de Demokratların üstünlüğünü korumasını sağlayan isimlerden biri olmuştu.

   

  Giffords, göçmen tartışmalarının merkezinde bulunan, Tucson kentinden Meksika sınırına kadar uzanan bir bölgeyi temsil ediyor.

   

  DEMOKRATLARIN YÜKSELEN YILDIZI

  Demokrat Parti içinde yükselen bir yıldız olarak kabul edilen Giffords, Arizona eyaletinde daha yüksek bir makamın önde gelen isimlerinden biri olarak görülüyor.

   

  Real Clear Politics sitesi,“ABD Kongresi’nde Hızla Yükselen 10 Güç” listesinde, göçmen konularındaki nüfuzu sebebiyle Giffords’a yer vermişti. Site, “Kongre göçmen konusunda yeniden değerlendirmelere başladığı zaman, Giffords’ın önemli bir isim olacağı kesin” yorumunu yaptı.

   

  Temsilciler Meclisi’nde oylanan yasa tasarılarının neredeyse tümünde yer alan Giffords, ABD Başkanı Barack Obama’nın çok tartışılan sağlık reformunu da desteklemişti. Gifford aynı zamanda, Demokrat Parti’nin muhafazakar bütçe ve vergi politikalarını destekleyen “Blue Dog” koalisyonunda yer alıyor.

   

  Gifford, Temsilciler Meclisi’ndeki görev yaptığı sürede meclisin Silahlı Hizmetler ve Teknoloji Komistesi’nde de hizmet verdi.

   

  SİLAH TAŞIMAYI SAVUNUYORDU

  Giffords, silah denetimi gibi konularda Demokratlarla farklı görüşe sahipti. Uzun süre silah sahibi olan Giffords, ABD Anayasası’nın vatandaşlara silah taşıma hakkı veren maddesini savunuyordu.

   

  Gifford, ABD göç sisteminin “bozulduğunu” belirtmiş, sınır güvenliğinin artırılmasını ve yasadışı göçmenlerin vatandaşlığa geçmelerini öngören uzun bir sürecin hayata geçirilmesini önermişti.

   

  Arizona eyaletinde geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve polise şüpheli gördüğü her göçmene istediği yerde kimlik sorma hakkı veren yasayı eleştiren Gifford, yasanın sınır güvenliğine hiçbir katkıda bulunmayacağını ve kaçakçılığı önleyemeyeceğini belirtmişti.

   

  Giffords, yasanın hayata geçmesinin ardından, “Arizona, federal hükümetin gerekli önlemi almakta başarısız olmasından dolayı en sert göçmen yasalarını yürürlüğe koyan eyalet olarak dünyada ün saldı” ifadesini kullandı.

   

  Motosiklet kullanmayı çok seven Giffords, NASA bünyesinde çalışan astronot Mark Kelly ile evli. Giffords’ın en büyük hayallerinden biri, ABD’den Arjantin’e kadar motosikletle yol almak.

   

  Bu yazı, "Rep. Giffords a leading voice in immigration debate" başlıklı makaleden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı