Gündem Haberleri

  Silah sahibini ele veren çip

  Hürriyet Haber
  15.04.2004 - 17:29 | Son Güncelleme:

  ABD'de polislerin silahlarının yanlış kişilerin eline geçmesi durumunda çalışmamasını sağlayan bir çip geliştirildi.

  Polis memurlarının ellerine yerleştirilen çip, tabanca tarafından taranarak silahın sahibini kontrol ediyor. Eğer polis memuru ile silah eşleşmesi doğru ise dijital sinyal aracılığıyla kilitli olan tetik mekanizması açılıyor ve silah ateş etmeye hazır hale geliyor. Çocuklar veya suçlular silahı kullanmaya kalktığında ise sistem silahın ateş etmesini engelliyor.

  Verichip şirketi tarafından 'akıllı silah' projesi kapsamında geliştirilen çipin bir yıl içerisinde emniyet güçlerine pazarlanması planlanıyor. Çipin, polis teşkilatının yanı sıra ordu ve bireysel silah sahipleri için de daha fazla güvenlik sunabileceği belirtiliyor.

  Verichip'in yanı sıra başka kurumlar da akıllı silah teknolojisi üzerinde çalışıyor. New Jersey Teknoloji Enstitüsü ve Avustralyalı silah üretecisi Metal Storm sahibini kavrayışından tanıyan akıllı silah prototipi geliştiriyor.

  Akıllı silah savunucularına göre bu teknoloji yasadışı silah ticaretine de darbe vurabilir.

  YA TUTUKLUK YAPARSA?

  Akıllı silahları savunanların yanı sıra bu teknolojiye temkinli yaklaşanlar da var. Polis eğitmeni Çavuş William Sandman, tarama cihazının bozulması, polislerin ellerine takılan çiplerin darbe nedeniyle kırılması ya da bir polisin durum icabı arkadaşının silahını kullanmak zorunda kalması gibi durumlarda sorun yaşanabileceğini söylüyor.

  Bu tür sorunlar olabileceğini kabul eden Verichip yöneticileri bir polis memurunun silahının ortağı ve amiri tarafından da tanınabilecek şekilde geliştirilebileceğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı