Gündem Haberleri

  Silah ruhsatına rapor ayrıcalığı

  Soner GÜREL/ANKARA
  30.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emekli vali, kaymakam, savcı, hakim, polis ve MİT görevlileri, silah taşıma ruhsatlarını yenilerken sağlık raporu vermeyecek. Bu kişilerin sağlık durumları çevreden soruşturularak araştırılacak.

  SİLAH ruhsatı almak isteyenlerin vermek zorunda olduğu sağlık raporu uygulamasında bazı kamu görevlileri kapsam dışı bırakıldı. Bundan böyle emekli olan vali, kaymakam, hakim, savcı ve emniyet ile MİT mensupları silah ruhsatlarını yenilerken sağlık kontrolünden geçmeyecek.

  İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu imzası ile 25 Ocak 2006 tarihinde 81 İl Valiliği'ne gönderilen genelgede silah ruhsat işlemlerinde istenecek belgelerle ilgili değişiklik ile bu değişikliğin nasıl uygulanacağına ilişkin esaslara dikkat çekildi. Genelgede, Vali, Kaymakam, hakim, savcı ve polis ile MİT görevlilerinin emekli olduktan sonra da silah taşıma haklarının bulunduğu belirtildi.

  Söz konusu görevlerden emekli olanlara süresiz olarak "Emekli Kamu Görevlisi" silah taşıma ruhsatı verildiğine dikkat çekilen genelgede, "Bu görevlerden emekli olanlardan sağlık raporu istenmemesi ancak, bu kişilerin sağlık durumlarının ikamet ettiği çevreden araştırılarak olumsuz yönde bilgi edinilmesi halinde şahıstan sağlık raporu istenmesi uygun görülmüştür" denildi. Genelgede, ayrıca söz konusu kurumlardan emekli olan kamu görevlilerden Adli Sicil belgesinin de istenmemesi, bu kişilerin sabıka kayıtlarının yazı ile adli sicil müdürlüklerinden sorulması uygun görüldüğü de bildirildi.

  HEYET RAPORU

  Can güvenliği nedeniyle silah taşıma ruhsatı talep eden vatandaşlardan bir çok belgenin yanı sıra tam teşekküllü hastaneden heyet raporu alması gerekiyor. Heyet raporunda kişinin psikolojik durumu araştırılıyor ve silah taşımasında sakınca olup olmadığına heyet tarafından karar veriliyor. Yönetmelik değişikliği ile söz konusu kamu görevlileri emekli olduktan sonra taşıyacakları "Emekli Kamu Görevlisi" silah ruhsatı için bu testten geçmeyecek.

  Psikolojik araştırma

  bakkal manav komşudan

  Emniyet Silah Ruhsat Şube Müdürlükleri, silah taşıma ruhsatı talebinde bulunan emekli vali, savcı, hakim ve emniyet ile MİT görevlilerini ikamet ettikleri çevredeki komşularından araştıracak. Polis söz konusu emekli kamu personelinin psikolojik bir sorunu olup olmadığını alış-veriş yaptığı işyerlerinden öğrenmeye çalışacak.

  İstenen belgeler

  Dilekçe

  Nüfus cüzdan fotokopisi (2 adet) ve aslı

  İkametgah (resimli ve mühürlü)

  5 adet renkli fotoğraf

  Emeklilik onayı (belgesi)

  Emekli olduğu kurumundan (hakkında adli idari soruşturma olmadığına dair) belge

  Silah ruhsatı için alınan doktor raporu (tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınacak heyet raporu)

  Adli sicil kaydı (özellikle silah ruhsatı için istendiği belirtilerek , adliye sarayından alınacaktır. Alınan adli sicil kaydında suç kaydının olması halinde ise, "o suça ait kesinleşme şerhi" yazılmış tasdikli mahkeme kararı getirilecektir. Eğer kızlık soyadı, isim ve yaşında tashih varsa bu durum adli sicil müracaat dilekçesinde belirtilecek)

  Silah varsa tespit için gelecek (silah ilk defa ruhsata bağlanıyor ise faturası da getirilecek, emekli emniyet mensupları zati demirbaş silahlarına ait satış senetlerini getirecekler)

  Süresiz ruhsat alanlar

  Vali, vali yardımcısı, kaymakam, ve bucak müdürleri ile mülkiye müfettişi, içişleri daire başkanı veya şube müdürü gibi mülki idare amirliği hizmetleri sınıfı dahil görevliler, hakim ve savcılar ile Sayıştay başkan ve üyeleri, emniyet hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda çalışan personel ile MİT hizmetlerinden emekli olanlara süresiz olarak emekli kamu görevlisi taşıma ruhsatı tanzim ediliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı