Gündem Haberleri

  Sıla Yolu’nda Hürriyet Hizmet İstasyonu

  Fatih ÖZYAR / MARKOVAÇ
  02.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa’da yaşayan 1 milyona yakın Türk, her yıl yaz tatili için karayoluyla Türkiye’ye geliyor. Göçün ilk gününden bu yana Türklerin yanında olan Hürriyet, gurbetçileri, “Sıla Yolu” denilen bu güzergahta da yalnız bırakmıyor. Hürriyet Hizmet İstasyonları, Türkiye’den Avrupa’ya seyahat eden tatilcilerin de hizmetinde.

  Avrupa’dan Türkiye’ye karayoluyla gelen gurbetçilerin sayısında 1980’li yılların başında patlama olunca, pek çok sıkıntı ortaya çıktı, acı olaylar yaşandı. Gümrüklerdeki uygulamaları bilmeyen, eksik belgelerle yola çıkan gurbetçiler bürokratik eziyet yaşadı, polisle sorun yaşadı, bazıları hapse atıldı. Güzergahı tanımayan, uzun yol deneyimi olmayan sürücüler ise gurbetçilerin ‘Sıla Yolu’ dedikleri bu seyahatte, onlarca ölümle sonuçlanan trafik kazalarına yol açtı.
  Bu tablo üzerine Avrupa’ya göçün ilk gününden beri Türklerin yanında olan Hürriyet Gazetesi, Sıla Yolu’nda da devreye girdi. 8 Temmuz 1981’de izne giden gurbetçilerin mola verip dinlenmeleri amacıyla ilk ‘Hizmet İstasyonu’nu Hırvatistan’da açtı. Hürriyet’in hiçbir maddi karşılık beklemeden açtığı hizmet istasyonları, sonraki yıllarda Sırbistan’a taşındı. Yugoslavya iç savaşı hariç Hürriyet’in bu geleneği hâlâ devam ediyor.

  MUHABİRLER ROTAYI SEZON BAŞINDA TEST EDİYOR

  İzin sezonu başlamadan önce Hürriyet muhabirleri otomobille Almanya’dan yola çıkıp, Türkiye’ye kadar Sıla Yolu’nu oluşturan Avusturya, Slovenya, Macaristan, Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan’ı adım adım tarıyor. Gümrüklerdeki son uygulamaları, yol durumunu not ediyor. Sonraki günlerde bunlar Hürriyet’in Avrupa baskılarında dizi halinde yayımlanıyor. Ardından 15 Haziran’da Hürriyet Hizmet İstasyonu açılıyor.
  Bu yıl da Belgrad ile Niş arasındaki Markovaç kentinde yer alan Stari Hrast Motel’de, hizmet istasyonu kuruldu. Geniş otoparka, 24 saat açık lokantaya, temiz tuvaletlere, duşlara, klimalı, televizyonlu odalara sahip tesiste, Hürriyet okurlarına indirim de uygulanıyor. 15 Eylül’e kadar açık kalacak tesiste, gurbetçilere çay ve Türk kahvesi ikram ediliyor. Tesisin mönüsünde Türklerin damak tadına uygun yemekler yer alıyor.

  ALO YARDIM HATTI

  Hürriyet, yolculara danışmanlık yapması için tesiste bir muhabirini görevlendiriyor. Otomobili bozulan, gümrüklerde sorun yaşayan, otoyollarda polisle sorun yaşayanlar, günün 24 saati Hürriyet muhabiri Fatih Özyar’ı 00381638982386 numaralı telefondan arayıp, yardım isteyebiliyor.
  Geçen yıl, üç ay içinde Hürriyet Hizmet İstasyonu’na uğrayan, konaklayan gurbetçilerin sayısı 500 bini geçti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı