GeriGündem Sil Baştan Sınavı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  64
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sil Baştan Sınavı

Sil Baştan Sınavı
refid:15167375 ilişkili resim dosyası

3 yıl önce uygulanmaya başlanan 3 aşamalı SBS’de, tek aşamaya dönüldü.

İlköğretim öğrencileri artık 6, 7 ve 8’inci sınıfların sonu yerine sadece 8’inci sınıf sonunda sınava girecek. Yeni SBS’nin OKS’den farklı olduğunu söyleyen Nimet Çubukçu “Bu sistemi çocuklar 23 Nisan’da istedi” dedi.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ortaöğretime geçişte tek aşamalı, Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) yerine üç yıl önce uygulamaya koyduğu üç aşamalı Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS), eskiye dönüldü. SBS, yine tek aşamaya indirildi. 6 ve 7’nci sınıflarda kademeli olarak kaldırılan SBS, artık sadece 8’inci sınıfta yapılacak.

3 sınav çocukları olumsuz etkiledi

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, dün “Ortaöğretim Geçiş Sistemi ve Seviye Belirleme Sınavı”na ilişkin basın toplantısı düzenledi. Çubukçu, üç sınavlı sistemin, okul dışı kaynaklara yönelimi artırdığı, okulun eğitim sistemindeki merkeziliğini kaybetmesine yol açtığı ve çocukların sosyo-psikolojik gelişimlerini olumsuz etkilediğine yönelik, geniş bir uzlaşı bulunduğunu belirtti. Çubukçu, yeni sisteme ilişkin şu bilgileri verdi:

7 ve 8’inci sınıflar sınavları tamamlayacak

“SBS, sadece 8’inci sınıfta yapılacak. 2010-2011 eğitim-öğretim yılında 6’ncı sınıfa başlayan öğrencilerimiz sınava girmeyecekler. Bu öğrenciler, 2011-2012 yılında da 7’nci sınıf öğrencisi olarak sınava girmeyecekler. Fakat bu yıl Seviye Belirleme Sınavı’nda 6’ncı sınıfta olup eski sisteme uygun olarak sınava giren öğrencilerimiz, 7 ve 8’inci sınıflarda da sınava girecekler. Bu yıl 7’nci sınıfta olup SBS’ye katılan öğrencilerimiz, eski sisteme uygun olarak 8’inci sınıfta da sınava girip bu şekilde ortaöğretim kurumlarına yerleşecekler.”

OKS’ye dönüş değil başarı puanları önemli

Sil Baştan Sınavı


“SBS’de yapmış olduğumuz bu düzenleme bir geriye dönüş olarak algılanmamalı. OKS’de, 8’inci sınıf dahil bütün ilköğretim müfredatından soru çıkabildiği gibi, soruların müfredatla paralelliği tartışmalıydı. Yeni düzenlemede ise 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile birlikte 8’inci sınıf müfredatına odaklı gerçekleştirilecek sınavla değerlendirme yapılacaktır.”

Benim 23 Nisan hediyem olsun

YENİ SBS ile ilgili açıklamalarda bulunan Nimet Çubukçu, bunun çocukların talebi olduğunu söyledi: “Geçtiğimiz 23 Nisan’da da çocuklarımız benden bayram hediyesi olarak SBS’nin kaldırılmasını istemişlerdi. Bu düzenleme ile öğrencilerimizi sınavdan değil ama sınav odaklı bir sistemden, aşırı stres ve kaygıdan uzaklaştırmış olacağımızı ümit ediyorum.”

Mavi önlük mazide kalacak
NİMET Çubukçu: “Ortaöğretimde gerçekleştirilecek yeniden yapılanma ile gelecek yıllarda genel liselerin tamamı Anadolu liselerine ve meslek liselerine dönüştürülecek. Böylece sınavlara duyulan ihtiyaç da azalacak. Önümüzdeki yıllarda ailelere ekonomik külfet getirmeden önlüğü kaldırmayı düşünüyoruz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle