GeriGündem Sihirli parmaklar Ata'nın yolunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sihirli parmaklar Ata'nın yolunda

Sihirli parmaklar Ata'nın yolunda
refid:8964737 ilişkili resim dosyası

Genç piyanist Hande Dalkılıç, milli mücadele meşalesinin ateşlendiği Samsun'dan başlayarak Kurtuluş Savaşı öncesi önemli toplantıların yapıldığı yerlerde resitaller verecek.

DALKILIÇ'IN SİHİRLİ PARMAKLARI

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Ana Sanat  Dalı'nda doçent unvanıyla öğretim üyeliği yapan  bulunan Hande Dalkılıç,  19-26 Mayıs günleri arasında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün  kurtuluş mücadelesini başlattığı Samsun, Amasya, Erzurum ve Sivas'ta  resitaller verecek. “Cumhuriyet Konserleri” adlı dizide, Batılı  bestecilerin yanı sıra çağdaş Türk müziği bestecilerinin eserleri ve bu  yapıtlara ilişkin açıklamalar da yer alacak.

Atatürkçü Düşünce Derneği öncülüğünde ve Kutlu Grub'a ait Petrof  piyanolarının desteğiyle gerçekleşecek konserler, Mustafa Kemal'in  Samsun'a çıkış tarihi olan 19 Mayısta başlayacak. Amasya Genelgesi (22  Haziran 1919), Erzurum Kongresi (23 Temmuz 1919) ve Sivas Kongresi'ni (4  Eylül 1919) temsil eden rotada yapılacak konserlerde, kongre  tarihlerinin yaz aylarına denk gelmesinden ötürü yalnızca tarihsel  dizini temsil eden bir sıralama takip edilebilecek.

Hande Dalkılıç, dizinin ilk resitalinde 19 Mayıs 2008 Pazartesi günü  saat 19.00'da Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür  Merkezinde seyirci karşısına çıkacak.
         
AMASYA'DA KONSER HEYECANI

         
Piyanist Hande Dalkılıç'ın Amasya'da 20 Mayısta vereceği resital ise bir  ilke sahne olacak.

Yeni kurulan 15 üniversite arasında yer alan Amasya Üniversitesi'ne  bağlı Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezindeki resitalde sponsor  Petrof piyanoları tarafından salona kuyruklu piyano taşınacak. Amasyalı  sanatseverler, böylece piyano eşlikli klasik müzik konseri izleme  şansına sahip olacak.

Erzurum'da 23 Mayısta Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezinde seyirciyle  buluşacak olan Dalkılıç, 26 Mayısta Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesi  Kültür Merkezinde resitaller dizisini noktalayacak.

Resital dizisinde, Atatürk'ün, “çağdaşlaşmanın evrensel çok sesli Türk  müziğinin ortaya çıkışıyla gerçekleşeceği” öngörüsüyle yetişmelerine  öncülük edilen, çıkarılan kanunlarla yurt dışında eğitim almaları  sağlanan Ahmed Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin ve onların yetiştirdiği  kuşaktan Muammer Sun ile diğer genç bestecilerin Anadolu motifleriyle  yüklü eserlerine ve yanı sıra Batılı bestecilerin eserlerine yer  verilecek.
         
“ATA'NIN YOLUNDA”
         
Dalkılıç,  Atatürk'ün bir ülkenin  kültürel açıdan gelişiminde çok sesli müziğin önemine dikkati çektiğini  ve bu alandaki tüm atılımların temellerini o günlerde attığını söyledi.

Müziğin evrensel olduğunu ve dininin, dilinin, ırkının olmadığını dile  getiren Dalkılıç, “Büyük Önder Atatürk, bir ülkenin kültürel olarak  gelişmesinde çok sesli müziğin yerleşmesini öngörmüştü. Buradan yola  çıkarak O'nun izlediği rotada çok sesli müziği tanıtmayı amaçladım”  sözleriyle resitaller dizisinin çıkış noktasını açıkladı.

Türkiye'nin çağdaşlık yolundaki sürecin bu resitaller dizisinde de  ifadesini bulacağını anlatan Dalkılıç, Atatürk'ün evrensel çoksesli  müziğin gelişmesi öngörüsüyle Türk bestecilerinin yetişmesine öncülük  edildiğini, bu kapsamda çıkarılan “Harika Çocuk Yasası” ile Türkiye'de  klasik müziğin gelişimine büyük katkıları bulunan önemli sanatçıların  yetiştirildiğini anımsattı.

Dalkılıç, bu kapsamda resitallerde de bu Türk bestecileri ile onların  yetiştirdiği sanatçıların yapıtlarına, ayrıca Chopin gibi önemli Batılı  bestecilerin eserlerine yer verdiklerini kaydetti.
         
“ÜLKENİN DOĞUSUNA GİDİLMELİ”
         
Muammer Sun'un eserlerine yer verdiği, Kalan Müzik etiketini taşıyan  “Yurt Renkleri” adlı albüm çalışmasında geleneksel Türk müziklerinden  kaynaklanan özgün kompozisyonları seslendirdiğini ifade eden Dalkılıç,  Anadolu motiflerine yer verilen klasik müziğin Anadolu illerindeki  izleyici tarafından kabul gördüğünü söyledi.

Anadolu'da bugüne kadar pek çok ilde konserler verdiğini, son olarak  Malatya'da sanatseverlerle buluştuğunu anlatan Dalkılıç,  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın Trabzon ve Bayburt konserlerinde  gördüğü ilginin de seyircinin klasik müzik konserleri kendilerine  getirildiği zaman nasıl sonuçlar ortaya çıkabileceğini gösterdiğini  belirtti.

Bilkent Senfoni Orkestrası'nın Anadolu'da verdiği konserleri de sürüsünü  otlatan çobandan küçük çocuklara kadar herkesin ilgiyle izlediğini  aktaran Dalkılıç, “Ülkenin doğusuna gidilmeli. Anadolu motifleri içeren  çok sesli eserler var. Klasik müziği biz sanatçıların da halka  açıklaması lazım. O zaman kimse bu müzikten korkmaz” dedi.
Cumhuriyet Konserleri'nin ardından Mısır'da Şef Naci Özgüç yönetimindeki  İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile konserler vereceğini ifade eden  Hande Dalkılıç, 9 Haziranda Kahire, 10 Haziranda da Alexandria'da  izleyici karşısına çıkacağını da dile getirdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle