Gündem Haberleri

  Sihirin gücü aşkın hizmetinde

  Ömür GEDİK
  19.08.2006 - 14:17 | Son Güncelleme:

  Sihire, büyüye merak duyanların, sihirbazlar, diğer adıyla illüzyonistlerin dünyasını merak edenlerin fazlasıyla ilgisini çekecek bir film girdi bu hafta vizyona. 1900'lerin Viyana'sında geçen Sihirbaz, aristokrat bir ailenin kızana aşık olan ve aralarındaki engelleri ortadan kaldırabilmek için tüm hünerlerini sergilemekten kaçınmayan bir sihirbazın hikayesini anlatıyor. Sihirbaz Eisenheim rolünde, farklı rollere kolayca adapte olabildiği için rahatlıkla sihirbaz oyuncu olarak tanımlayabileceğimiz Edward Norton var. Jessica Biel, Eisenheim'ın sevgilisini, Paul Giamatti ise sihirin gizemli dünyasının kapılarını aralamaya çalışan komiseri canlandırıyor.

  THE ILLUSIONIST

  Sihirin gücü aşkın hizmetinde

  SİHİRBAZ
  Yön: Neil Burger
  Oyn: Edward Norton, Paul Giamatti, Jessica Biel...
  Tür: Fantastik-Dram
  Süre: 110 dk.

  Herkesin sihirbazlarla ilgili anıları vardır.

  Ben çocukluğumun sihirbazını hiç unutmadım mesela.

  Yazlığımızın yakınlarına çadır kuran sihirbazın gösterilerini izlemek için neredeyse iki günde bir bilet alırdık. Bir kaç numara öğrenebilmek, bazen de zekamızı kanıtlamak adına foyasını ortaya çıkarabilmek için, defalarca, bıkıp usanmadan izlerdik onu.

  Her gösterisinin sonunda izleyiciler arasından seçtiği kişiler hakkında inanılmaz gerçekler ortaya çıkarırdı. İnsanların annesinin kızlık soyadından, sırtındaki bene kadar her şeyi nasıl bildiğine bir türlü akıl sır erdiremezdik.

  HEPSİ NUMARAYMIŞ!

  Haklarında çok şey bildiği insanları rastgele seçmediğini, herşeyin dümen olduğunu sonradan öğrendik tabii.
  Güvercin çıkartma, mendil kaybetme, ceketinin kolundan bitip tükenmeyen kurdeleler sarkıtma, iskambil kağıtlarını bilme gibi diğer numaralarını da doğaüstü yetenekleri sayesinde değil, bizim dikkatimizi dağıtıp, el çabukluğu yaparak gerçekleştirdiğini biliyorduk zaten.

  Seyirci sırları konusunda yaptığı üçkağıda rağmen, yine de gözümüzden düşmedi o sihirbaz. Çok denesek de, sahnede yaptıklarının hiçbirini becerecek kadar yetenekli değildik çünkü.

  Buradan yola çıkarak diyeceğim şu aslında; sihirbazların numara yaptıklarını bilsek de onlar bizim için gizemini koruyan, her daim hayranlık uyandıran insanlar.

  Sihirbaz gösterilerini sevmeyen neredeyse yok gibiyse, marifetli bir sihirbazın öyküsünü çok iyi anlatan Sihirbaz adlı filme ilgi duymayacak sinemasever de pek çıkmayacaktır kanımca.

  GÜÇLÜ KADRONUN SİHİRİ

  Ünlü yönetmen Neil Burger tarafından Pulitzer Ödüllü yazar Steven Millhauser'ın Sihirbaz Eisenheim isimli öyküsünden yola çıkarak yazılan ve yönetilen Sihirbaz'a duyulacak ilginin bir başka nedeni de filmin müthiş kadrosu tabii.

  Edward Norton bile tek başına filme gitme nedeni olabilecekken yanında bir de Paul Giamatti'yi izliyoruz. Son yıllarda yıldızı parlayan Jessica Biel de filmimizin güzel kız açığını layığıyla kapatıyor. Daha iyisi Şam'da kayısı olurdu herhalde!
  Filmimizdeki sihirbaz Eisenheim (Edward Norton), çocukluğundan itibaren meraklı bakışlara, onun zekasını çözmeye çalışıp, sırrını açığa çıkartmaya çalışanlara meydan okumaya çalışan bir karakter olarak çıkıyor karşımıza.
  Daha çocukken kaşığının içinde götürmeye çalıştığı yumurtanın düşmesi için tempo tutuyor yaşıtları. Tökezlemesini istiyorlar.

  Diğer yanda ise ona hayranlık duyan ve sırrını öğrenmek isteyenler var.

  Sihirin gücü aşkın hizmetinde

  Onunla ilgili efsaneler üretiliyor. Yaptıkları dilden dile dolaşıyor.

  Marangoz bir ailenin oğlu olan Eisenheim, aristokrat bir ailenin kızı Sophia'yla arkadaş olması engellendiğinde hayal kırıklığı içinde bir süre dönmemek üzere o diyardan gidiyor. Dünyayı keşfe çıkan, Anadolu'dan Uzak Doğu'ya uzanan yolculuğunda yeni öğretilerle karşılaşan Eisenheim 15 yıl sonra geriye mesleğinde iyice ilerlemiş bir sihirbaz olarak dönüyor.

  Sophia (Jessica Biel) Avusturya-Macaristan veliaht prensi Leopold (Rufus Sewell) ile nişanlanmak üzere. Ünü tüm ülkeye yayılan Eisenheim'ın bir gösterisine Leopold müstakbel nişanlısı Sophia ile katılıyor. Küllenen aşk alevleniyor tabii. Sevgilisi elden gitmek üzere olan prens ise sihirbazın üzerine Müfettiş Uhl'u (Paul Giamatti) salıyor. Ve sihirin, güce karşı savaşı böylece başlamış oluyor.

  ERKEKLERİN KİMYASI TUTMUŞ!

  Başta da dediğim gibi, Sihirbaz'ı hakkında bir şey bilmeden seyredilmesi gereken filmler kategorisine koyan isimler Dövüş Kulübü ve American History X'te gönüllere taht kuran Edward Norton ve Sideways ve Cindrella Man'deki oyunculuğuyla göz dolduran Paul Giamatti.

  Doğal güzelliği ile o dönem kadını rolüne yakışan Jessica Biel, bir röportajında belirttiği üzere aksanı konusunda hayli endişe yaşamış. Filmin pek çok sahnesinde bu endişesi yüzünden okunuyor zaten.

  Filmi götüren, bu dönem filmindeki zor rollerine bir bukalemun gibi uyum sağlamayı başaran oyuncular Edward Norton ve Paul Giamatti. Genelde kadın ve erkek oyuncuların kimyasından söz edilir, ama burada başroldeki iki erkek oyuncunun müthiş uyumu söz konusu.

  Serinkanlı, attığı her adımı hesaplayan, ne yaptığını bilen sihirbaz Eisenheim, emirlere uyarak yükseleceğini bilen, çıkarcı ama bir o kadar da meraklı müfettiş Uhl'u kışkırtan, meraklandıran adam oluyor.

  Biri geri çekilir gizemini korurken, diğeri olayları çözmek için daha da heyecanlanıyor.

  Edward Norton, çok az mimik kullanmasına izin veren bu rolde sihirbaza gizem yüklemeyi çok iyi başarmış. Tam bir sihirbaz gibi davranarak hiç bir numarasında açık vermiyor. Bizler dahil herkesi kandırmayı da çok iyi başarıyor.
  Norton ve Giamatti'nin amacına ulaşan müthiş performansları, soru işaretlerini sürpriz final sayesinde ortadan kaldıran sağlam senaryosu, döneme uygun müzikleri ve eski zaman hissi yaratan sarı ve yeşil renk skalasıyla Sihirbaz son zamanların en ilginç ve iyi filmlerinden biri olarak karşımızda.

  Sihirin gücü aşkın hizmetinde


  Sihirbazların gösterilerine bayılırım, gerçek nerede bitip, sihir nerede başlar, hep merak etmişimdir diyorsanız, Sihirbaz'ın müthiş, nefes kesen gösterisi sinemalarda sizi bekliyor.

  ROMANTİK SİHİRBAZ EDWARD NORTON

  Ünlü aktör Edward Norton, güçlü, aşırı zeki ve sanatında çok hırslı bir oyuncu. Bu özellikleriyle canlandırdığı karaktere, sihirbaz Eisenheim'a çok benziyor zaten. Sihire ve sihirbazlara karşı özel bir ilgisi olduğunu belirten Norton, sihirbazlık hilelerini öğrenmiş ve filmdeki tüm numaraları mümkün olduğunca kendisi yapmış. Bu filmin Edward Norton'a sunduğu bir başka yenilik ise romantizm. Daha önce romantik rollerde pek görmediğimiz ünlü aktör, Sihirbaz sayesinde aşk, şehvet ve romantizmin doruklarında gezinen sahnelerde de rol almış oldu.

  DURUSU'DAKİ AV MÜZESİ GİBİ

  Filmde ava meraklı Avusturya-Macaristan veliahtı Leopold'un av malikanesi olarak Prens Ferdinand'ın Prag yakınlarındaki evi kullanılmış. Hayatı boyunca yaklaşık 15.000 hayvan avlamış olan Ferdinand'ın evi kazandığı kupalar ve hayvan kafaları ile dolu. Filmde bir kaç sahneye ev sahiliği yapan ev bu haliyle Durusu Parkı Av Müzesi'ni hatırlatıyor.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı