Gündem Haberleri

  Sığınmacı kampına dönen İzmir’de, cami avluları tıklım tıklım

  Mustafa OĞUZ/İZMİR, (DHA)
  24.07.2015 - 11:29 | Son Güncelleme:

  İZMİR’e gelen Suriyeli sığınmacıların ardı arkası kesilmezken, kalacak yer bulamayanlar camileri mesken edindi, musalla taşında uyuyanlar bile oluyor.

  Yasa dışı yollardan Yunan adalarına gitmek için İzmir’i üs merkezi gibi kullanan Suriyeli sığınmacıların kente olan akını sürüyor. Gelenlerin en çok tercih ettiği bölge, ucuz otellerin yoğunlukta bulunduğu Basmane Semti oluyor. Ancak bölgedeki otel ve evler artık Suriyeliler’e yeterli gelmiyor. Bu nedenle, kalacak yer bulamayanlar semtteki camilerin avlularını dolduruyor.

  Sığınmacı kampına dönen İzmir’de, cami avluları tıklım tıklım

  Basmane’deki Çorakkapı Camisi’nin avlusunda da balık istifi yatan, hatta yer bulamayıp, uyumak için başını musalla taşına koyan Suriyeliler dikkat çekiyor. Cami görevlileri cemaatinden bu ’işgal’den rahatsız olduğunu belirterek zaman zaman polis çağırarak, sığınmacıları gündüz saatlerinde cami dışına çıkartıyor.

  HATUNİYE CAMİSİ’NİN ÖNÜ ÇADIRKENT OLDU

  Aynı semteki Hutuniye Camisi’nin meydan olarak düzenlenen ön tarafı, sığınmacı kampına dönüştü. Bu meydanda neredeyse bir metrekare boş alan kalmazkan, sığınmacılar kurdukları çadırlarda yaşamaya başladı.

  Sığınmacı kampına dönen İzmir’de, cami avluları tıklım tıklım

  Neredeyse kentin her sokağında Suriyeliler ile karşılaşan İzmirliler, bu işin sonunun nereye varacağını, göç dalgasının nasıl ve ne zaman son bulucağını merak ediyor. Birçok insan, sokaklarda, cami avlularında yatan, yıkanamayan, tuvalet ihtiyaçlarını bile giderecek yer bulumayan bu insanların dramını üzülerek izliyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı