Gündem Haberleri

  Sigarayı bırakacaklara poliklinik desteği

  Nesrin COŞKUN/İZMİR, (DHA)
  04.08.2009 - 11:41 | Son Güncelleme:

  KAPALI mekanlarda sigara içilmesini tamamen yasaklayan yasa yürürlüğe girerken, İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Özkan, tiryakilere yardımcı olmaya hazır olduklarını söyledi.

  Son 1.5 yılda 6 ilçede hizmet veren Sigarayı Bırakma Poliklinikleri'ne 3 bine yakın başvuru olduğunu, bunların üçte birinin sigarayı bıraktığını belirten Özkan, “Bu oran küçümsenmeyecek büyüklükte. Sigarayı bırakmak isteyenleri polikliniklerimize bekliyoruz” dedi.
  Sigara tüketiminin toplumsal bir sorun olduğunu, halk sağlığını yakından ilgilendirdiğini belirten Dr. Özkan, bu yasa sayesinde sigara içmeyenlerin korunacağını söyledi. Türkiye'de yılda yaklaşık 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini vurgulayan Özkan, sigara içme yaşının düştüğüne dikkat çekti. Sigarayı bırakmak isteyenlere, hastanelerin yanı sıra Bornova, Buca, Çiğli, Karşıyaka, Konak ve Tire'de sigara bırakma polikliniklerinde tıbbi yardım verdiklerini belirten Özkan, yeni uygulamanın bir fırsat olarak görülmesini istedi.

  Öte yandan polikliniklere başvuranlara tütün ve mamullerinin zararları, riskleri, pasif içicilik, bırakmanın yararları gibi konularda eğitim veriliyor. Yardım isteyen hastalarla bire bir görüşme yapılıyor, nikotin bağımlılığının derecesi ölçülüyor, tedavi planı hazırlanıyor. Tedavi programı 4 ya da daha fazla seanstan oluşuyor. Hastalar sigarayı bırakma gününden sonraki ilk 15 gün içinde en az bir kere görülüyor. İzleyen üç ay, ayda bir kez ve daha sonra 3 ayda bir görüşmelerle 1 yıllık izlem tamamlanıyor. Daha sonraki süreçte kişi ne zaman ihtiyaç duyarsa polikliniğe başvurabiliyor. Bu süreçte doktorlar hastalarını telefonla arayıp durumlarını soruyor, destek veriyor. Poliklinikler randevu sistemiyle çalışıyor.

  Daha fazla bilgi almak isteyenlerin İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nün 489 54 54 numaralı danışma hattını arayabilecekleri, ‘www.havanikoru.org.tr’ internet adresini ziyaret edebilecekleri belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı