Gündem Haberleri

  Sigara yasağı mimari yapıyı değiştirecek

  Hürriyet Haber
  13.07.2009 - 10:43 | Son Güncelleme:

  Türkiye 19 Temmuz 2009'dan itibaren tüm kapalı alanlarda uygulanacak sigara yasağına hazırlanıyor.

  Geçen yılın Mayıs ayından bu yana uygulanmakta olan yasağın kapsamı genişliyor ve lokanta, pastane, kahvehane gibi mekanlar da yasak kapsamına dahil ediliyor.

  Bu durum özellikle büyük şehirlerde lokanta, pastane, kahvehane gibi yerlerin mimari yapıların dışına, cadde ve sokaklara taşmasını kaçınılmaz hale getirecek.

  Yasak kapsamına bir yıl öncesinden alınmalarına karşın zaman zaman suistimallerin yaşandığı Alışveriş Merkezleri (AVM) de tedbirlerini yeniden gözden geçiriyor. Bu kapsamda Antalya'daki SheMall Alışveriş Merkezi sigara yasağını bildiren uyarı tabelalarını yeniliyor. Yasağın denetlenmesi için operasyon servisi çalışanlarını görevlendiren merkez, uyarı tabelalarına kişisel cep telefonu numarası da ekliyor. Yasağın ihlal edildiğini gören müşteriler bu numarayı arayarak şikayette bulunabilecek.

  Ortak alanlarda bugüne kadar sigara içilmesine müsaade etmediklerini, kiracılarına da yasağı tebliğ ederek tek tek imzalarını aldıklarını anlatan SheMall Genel Müdür Yardımcısı Mine Karakuş, "Kanuna uyacağız ve yapacak bir şey yok." dedi. "Gardımızı aldık ve bekliyoruz." diyen Karakuş, yasağın bilinmeyen bir yönüne dikkat çekti. Türkiye'nin henüz böyle bir yasağa hazır olmamasına karşın mimari yapı üzerinde etkisi olacağını söyleyen Karakuş, "Bizim kültürümüzü bilirsiniz. Müşteri bir fincan kahvenin yanında sigarasını da içmek isteyecek. Nasıl ki Paris'te kafeler hep caddelerde, sokaklarda bundan sonra bizde de öyle olacak. Bu yasakla Türkiye'nin mimarisi bile değişecek." diye konuştu.

  YASAK EŞİT UYGULANMIYOR

  Sigara yasağının bir çok kapalı mekanda uygulanıyor olması ticarethanelerin müşteri ve gelir durumuna da etki etti. Sigara yasağına karşı kararlı tutumu ile bilinen Antalya Deepo AVM Genel Müdürü Cem Livanelioğlu, fastfood ve kafe gibi işletmelerde yüzde 25'lere varan kayıplar yaşadıklarını söyledi. Kanunu mecburiyet olması sebebiyle yasağa uymak ve uygulamak zorunda olduklarının altını çizen Livanelioğlu, ancak yasanın eşit ve adil uygulanmamasından şikayet etti.

  Antalya'da sigara yasağına karşı en hassas AVM olmalarına karşın valilik ve zabıta nezdinde yaptıkları girişimlere karşın yasağı delen işletmelerin mevcudiyetine dikkat çekti. "Kanun çok açık. Mutlu değilim, kiracılarım da mutlu değil. Yasaksa içirilmeyecek." diyen Livanelioğlu, yasağın eşit uygulanmasını istedi. Kanunun açık olmasına karşın uygulamada problemler olduğuna dikkat çeken Livanelioğlu şunları söyledi: "Denetleyecek olan zabıtanın da etkin çalışması lazım. İlk etapta 69 TL ceza yazılıyor. İkincisinde 3 bin 500 TL yazılıyor. Üçüncüde yine 69 TL yazılıyor. Biz bundan rahatsızız. Yine 3 bin 500 TL yazılsın bakalım ne oluyor. Şehirlerarasında 90'ı geçiyor muyuz artık. Temmuz'un 19'undan sonra ne olacağını çok merak ediyorum."

  ZABITA TEBDİLİ KIYAFETLE DENETİM YAPACAK

  Sigara yasağını denetlemekle görevlilerin başında zabıtalar geliyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi de yasağın tümüyle uygulanacağı 19 Temmuz tarihine yönelik çalışmalarını tamamladı. Sigara yasağını denetleyecek özel bir ekip kuruldu.

  Eleman sayısı zamana ve mekana göre değişiklik gösterecek ekip yasağın geçerli olduğu alanları denetleyecek. Ancak denetimlerde resmi kıyafet kullanılmayacak. Denetim yapılacak mekanı tebdili kıyafetle ziyaret edecek ekip elemanları yasaya aykırı durumla karşılaşmaları halinde durumu oranın yetkilisine bildirecek. Kanuna uyulması istenecek. İhtara karşın yasağa uyulmazsa kanunun öngördüğü cezai işlem uygulanacak.

   

  (CİHAN)

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı