Gündem Haberleri

  Sigara yasağı kahveyi ikiye böldü

  Şenol AKSOY/SARAY (Tekirdağ), (DHA)
  14.08.2009 - 11:38 | Son Güncelleme:

  Tekirdağ’ın Saray İlçesi'ne bağlı Çukuryurt Köyü'nde sigara yasağının yürürlüğe girmesinin ardından köy kahvesi ikiye bölündü. Kahve müşterisiz kalınca, gündüz kadınlara, akşam da erkeklerin hizmetine girdi. Kahveyi gündüz Süveyde Bilgin, akşam da eşi Celal Bilgin işletiyor.

  KAHVE GÜNDÜZ KADINLARA EMANET

  2 bin 250 nüfuslu köyde faaliyet gösteren 12 kahveden biri olan Celal Bilgin’in işlettiği kahveye sigara yasağıyla birlikte müşteri gelmemeye başladı. Köyde kadınların birlikte toplanıp eğleneceği bir yer de olmayınca, kahve gündüzleri tıka basa dolmaya başladı. Burada toplanan kadınlar bir yandan örgü örerek, bir yandan da çocukları ile birlikte darbuka çalıyor.

  Bazı kadınlar şarkı söyleyip göbek atarken, bazıları ise tavla oynuyor. Süveyde Bilgin’e yakın akrabaları da çay servisi yaparak yardım ediyor. Sigara içmeyen kadınlar akşam saat 18.00’a kadar kahvede her gün gönüllerince eğleniyor. Sigara yasağının köydeki kadınların işine geldiğini belirten Süveyde Bilgin, “Sigara yasaklandı. Biz de kadınlarla birlikte toplanmaya başladık. Hem de işletmemiz boş kalmadı. Burada hem eğleniyoruz, hem de birlikte sohbet ediyoruz” dedi.

  Kahveye akşam saat 18.00’den sonra ise erkekler gelmeye başlıyor. Erkeklerden bazıları tavla veya okey oynuyor, kimisi de kahvenin önünde sandalyeye oturup çay ve sigarasını içiyor. 20 yıldır esnaflık yaptığını belirten 49 yaşındaki Celal Bilgin, “Türkiye genelinde başlatılan kapalı alanlarda sigara içme yasağı nedeniyle kahvehaneyi gündüz eşim, akşam da ben işletiyorum. Sigara yasağı nedeniyle işlerimiz durma noktasına gelmişti. Biz de bu yola başvurduk. Şimdi işlerimiz daha iyi. Ancak kışın hiç müşterimiz olmayacak ve mecburen işimizi bırakmak zorunda kalacağız” diye konuştu.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı