Gündem Haberleri

  Sigara içilmeyen köy

  A.A
  30.07.2009 - 11:47 | Son Güncelleme:

  Türkiye 19 Temmuzda başlayan Dumansız Hava Sahası uygulamasına alışmaya çalışırken, Kastamonu'nun Taşköprü ilçesine bağlı Ortaöz köyünde 6 yıldır hiç kimse sigara içmiyor.

  İŞTE SİGARA İÇİLMEYEN O KÖY

  Taşköprü ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Ortaöz köyünün muhtarı Mahmut Sezer (60), muhtar olduktan sonra sağlıklı toplum ve temiz hava ortamı oluşturmak amacıyla köy azalarının ortak kararı ve köylünün desteğiyle Ortaöz'de sigara içilmesini yasakladıklarını ve köy girişine “Sigara içilmeyen Ortaöz köyüne hoş geldiniz” tabelası bıraktıklarını bildirdi.

  İstanbul'da özel bir bankada uzun yıllar çalışıp 1998 yılında emekli olmasının ardından aynı bankadan emekli Murat Doğan ve öğretmen emeklisi arkadaşı Nazmi Çevik ile beraber köye yerleştiklerini anlatan Sezer, 2002 yılında eski muhtar Hamdi İnce'nin vefatının ardından köylülerin isteği doğrultusunda muhtarlığı kabul ettiğini söyledi.

  Muhtar Sezer, ülke genelinde 19 Temmuz itibariyle uygulanan sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili olarak ise köylerinde ortak olarak aldıkları kararla zaten 6 yıldır hiç kimsenin sigara içmediğini ve dışarıdan köylerine gelen vatandaşların köy girişindeki tabela ve pankartları okuyunca bu uygulamaya saygı duyduklarını da belirterek, “Yani köyümüz 6 yıldır dumansız hava sahası. Sigarasız yaşamdan memnunuz” diye konuştu.

  ORTAÖZLÜLER SİGARASIZ BİR YAŞAM DİLİYOR

  Köy sakinlerinden 81 yaşındaki Murat Savaş, hayatında hiç sigara içmediğini ve bugüne kadar hastane yüzü görmediğini söyledi.
  Emekli öğretmen Gültekin Geçim de uzun yıllar sigara içtiğini fakat muhtarlarının önerisi üzerine sigarayı tüm köylüler olarak bıraktıklarını ve bundan memnuniyet duyduklarını anlatarak, tüm vatandaşlara da sigarasız bir yaşam diledi.

  Çördük, Yushanlı ve merkez mahallelerinden oluşan 41 haneli Ortaöz köyünde 90 kişi yaşıyor. Köyde yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğunu ise büyükşehirlerde yaşamış ve emekli olduktan sonra köylerine gelen vatandaşlar oluşturuyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı