GeriGündem ‘Sıfır’da insani yardım seferberliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Sıfır’da insani yardım seferberliği

Suriye Hava Kuvvetleri’nin başta sınır bölgesindeki Azaz kenti olmak üzere birçok yerleşim yerinde hava operasyonlarını artırması üzerine, Türkiye sınırın sıfır noktasında da insani yardım başlattı.

Sınırın sıfır noktasındaki yardım Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinasyonunda gerçekleşiyor. AFAD bu durumun, BM’ye ve Türk Kızılayı’nca ilgili muhataplarına bildirildiğini duyurdu. AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Kilis Öncüpınar ve Gaziantep Karkamış’ta 1’er, Hatay Cilvegözü ve Yayladağı’nda 2 olmak üzere Türk Kızılayı’nca oluşturulan 4 yardım kabul merkezinde yerelden sağlanan yardımlar kabul ediliyor. Uluslararası yardım kabulü ise Gaziantep Havalimanı’ndaki merkezde yapılacak. Yardım için sadece kuru ve konserve gıdalar, bebek maması, battaniye, sünger yatak, kadın pedi, çocuk bezi, şampuan, sıvı sabun, banyo sabunu, bulaşık deterjanı ve süngeri, diş macunu ve fırçası, çamaşır suyu ve deterjan kabul ediliyor. Dışişleri kaynakları sınırdaki yardımın anlamını şöyle açıkladı:

1- Krizin yaşandığı ülkenin kendi Kızılay veya Kızılhaçı yardım götürür. Bölgede Suriye Kızılayı yok.  2- Sınırdaş ülke Kızılay veya Kızılhaçı ortaklaşa olarak kriz yaşanan yere insani yardım götürür. Suriye Kızılayı bölgede olmadığı için bu da mümkün değil. 3- Komşu ülkenin Kızılay veya Kızılhaçı, kriz yaşanan sınır komşusunun topraklarına girerek insani yardım götürür. Uluslararası bir karar olmadığı için bu da söz konusu değil. 4- Komşu ülke Kızılayı veya Kızılhaçı kendi toprakları sınırı içinde kalarak, krizin yaşandığı sınırdaş ülke sınırları içinde kalmayı tercih eden, ancak gıda ve su açısından insani yardıma muhtaç bu ülke insanlarına tel örgü üzerinden insani yardımı ulaştırır. Yapılan budur.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle