Gündem Haberleri

  Siemens teknolojiyi F1’e taşıyor

  Hürriyet İnternet
  23.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pist teknolojisinde sahip olduğu bilgi birikimini Türkiye’ye taşıyan, Formula 1 yarışlarının küresel ortağı Siemens, Formula 1 coşkusunu bir kez daha tüm dünyaya yaşatacak. 25-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek 2006 Formula1 Petrol Ofisi Turkiye Grand Prix yarışlarının düzenleneceği İstanbul Park pistinin tüm elektrik elektronik alt yapısı Siemens Türkiye tarafından sağlanan ürün, sistem ve çözümlerle donatıldı.

  İstanbul Park pisti dünyanın en modern motor sporları tesislerinden biri olarak değerlendiriliyor. 5.3 kilometre uzunluğunda, 320 km/s hıza olanak sağlayan, 130 bin seyirci kapasiteli pistin ışıklandırma, elektrikli şalt cihazı, entegre yarış elektroniği ve iletişim sistemlerini içeren teknolojik alt yapısının planlanması ve kurulumu Siemens AŞ tarafından gerçekleştirildi.

   

  İstanbul Park’ta Siemens teknolojisi görüntü ve anons sistemleri, zamanlama sistemi, dijital video ve güvenlik sistemi gibi yarış operasyonlarında da kullanılıyor. Tüm pistin video izleme sistemi ve Merkezi Uydu TV Dağıtım Sistemi (SMATV) ile donatıldığı stadyumda, fiber optik ve bakır kablo tabanlı veri ve telekomunikasyon altyapısı da Siemens imzasını taşıyor.

   

  Teknolojinin önemli ismi Siemens, 1998 yılından bu yana McLaren Mercedes ekibinin teknoloji sponsoru olarak, ekibin telekomünikasyon ürünleri ihtiyacını karşılıyor.

   

  Mc Laren Teknoloji Merkezi’nde çalışan 135 tasarımcı-mühendis, otomobilin şasesini, vites kutusunu, süspansiyonunu ve aerodinamiğini oluşturan 11 bin 500 adet parçanın her biri için ayrı planlar geliştiriyor. Ekip, bir sezonda yaklaşık her 20 dakikada bir performansı artırıcı modifikasyon çalışmasına imza atıyor.

   

  Teknoloji Merkezi’nde bir çok alanın sıcaklık ve hava kalitesindeki değişikliklere hassas olması, doğru ortam koşullarının sağlanmasını gerekli kılıyor. Tesiste hava kalitesinin kontrolü de Siemens’in dünyaca tanınmış bina yönetim sistemi tarafından bina içerisine yerleştirilen 5bin 500 alıcıyla takip ediliyor.

   

  Siemens’in, McLaren Teknoloji Merkezi’ne kurduğu “akıllı” alıcılardan oluşan yangın koruma sistemi bulunduğu ortamı algılayarak, günlük işlemler sırasında ortaya çıkan duman ve buharı yangın tehlikesi olduğuna işaret eden dumandan ayırabiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı