GeriGündem Şiddetle savaşta 5 yıl
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şiddetle savaşta 5 yıl

Şiddetle savaşta 5 yıl
refid:21581048 ilişkili resim dosyası

Hürriyet Gazetesi’nin kurduğu ‘Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’ beş yıldır mağdurların hizmetinde. Özel eğitimli psikolog ve hukukçularımız bugüne kadar 30 binin üzerinde başvuru aldı. Yüzde 93’ü kadındı.

Hürriyet Gazetesi’nin kurduğu ‘Aile İçi Şiddete Yardım Hattı’nın yeni projesi www.siddetekarsiyuzbinsms.com sitesi. Siteye girdiğinizde karşınıza bir şiddet mağdurunun fotoğrafları çıkıyor. Ancak ona yardım etmek elinizde. Sitenin yönlendirmesiyle ‘AIS’ yazıp 6643’e gönderdiğiniz her mesajla mağdurun yüzündeki yaralar iyileşecek. 100 bin kişiye ulaşıldığındaysa tümüyle iyileşmiş olacak. En azından fiziksel olarak... O iyileşirken elde edilecek tüm gelir Acil Yardım Hattı’nda kullanılmak üzere Aralık Derneği’ne bağışlanacak. Böylece 100 bin destekçi, Türkiye’deki milyonlarca şiddet mağduru kadına yalnız olmadığını gösterecek. Her SMS 5 TL. Proje tamamlandığında 500 bin TL toplanması hedefleniyor. 

Ancak, Hürriyet Gazetesi Kurumsal İletişim Koordinatörü Emel Armutçu daha yapacak çok iş olduğunu söylüyor: “Proje tamamlandıktan sonra ‘Kadına ve çocuğa yönelik şiddete karşı duyarlı ve sorumlu davranan yüz bin kişi kısa sürede bir araya geldi’ diye sevinip umutlanacağız. Ama araştırmalar Türkiye’de 8 milyon kadının şiddete uğradığını gösteriyor.”  Armutçu’ya göre özellikle evdeki şiddet kolay açığa çıkarılamıyor: “Şiddete karşı sesini çıkarıp şikayette bulunan kadınların da son yıllarda daha fazla şiddete maruz kaldıklarını ve öldürüldüklerini görüyoruz. Bu yüzden hem bu tür destek birimlerini daha çok tanıtmak ve çok iyi işlemelerini sağlamak hem de başvuracak kadınlara güven verebilmek gerekiyor. Devlet, şimdiye kadar bu konuda çok iyi bir sınav vermedi. Mağdurları yeterince koruyamıyor.”

/images/100/0x0/55ea9d33f018fbb8f88b8012

ÖDÜLLÜ KAMPANYA

‘Aile İçi Şiddete Son!’ kampanyasının amacı aile içi şiddetin tüm aile bireyleri üzerindeki yıkıcı ve kalıcı etkilerini ortaya koymak, şiddet mağdurlarına çıkış yolunu göstermek. Kampanya kapsamında bugüne 40 bin kişiye aile içi mağdurların yasal hakları konusunda eğitimler verildi. 51 ilde seminerler, ulusal ve uluslararası çapta yayınlar, konferanslar, reklamlar, müzik albümleri ve sergiler yapıldı. Ayrıca Türkiye’nin ilk ve tek 24 saat çalışan şiddete yönelik çağrı merkezi 30 bine yakın arayanın umudu oldu. Kampanya, 2006’da Brüksel’de, Avrupa Parlamentosu’nda parlamenterlere tanıtıldı. Aynı yılın ekim ayında Birleşmiş Milletler’in halkla ilişkiler dalındaki büyük ödülüne layık görüldü.

BEŞ YILDA 30 BİN ÇAĞRI

Beşinci yaşına giren Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’nı bugüne kadar toplam 32 bin 330 kişi aradı. Çağrıları eğitimli psikologlar ve hukukçular yanıtlıyor. Arayanların 13 binine şiddetle ilgili hukuki, kurumsal ya da psikolojik destek verildi. 1224 acil çağrıda polisle işbirliği yaparak mağdurların can güvenliği sağlandı. Mağdurların yüzde 93’ü kadındı. Yarısından fazlası 21-35 yaşında.  Arayanların yüzde 9’unun çocuğu da şiddet görüyordu. Vakaların yüzde 80’inde şiddet uygulayan kişi eşlerdi.

/images/100/0x0/55ea9d33f018fbb8f88b8014

Adım adım kurtuluş: ACİL YARDIM HATTI’NIN KAYITLARINDAN

24 Ağustos 2012, Cuma

Hatice Yılmaz (mağdurun gerçek ismi değil) aradı. Yılmaz’ın eşi adam yaralama suçundan dört kere hapse girip çıkmış. Üç çocuğu var. Eşinin alkol alıp kendisine ve çocuklara şiddet uyguladığını söyledi. Savcılığa ve aile mahkemesine başvurulup tedbir istemesi için hukuki bilgi verildi. Pazartesi arayıp şikayetçi olup olmadığı kontrol edilecek. Olmamışsa adresi alınıp ihbar yapılacak.

27 Ağustos 2012, Pazartesi

14.00: Avukatlarımız, mağdur Hatice Hanım’a haklarını anlattı. Bugün savcılığa gidip şikayetçi olacak.
18:00: Mağdur, bir asayiş bürodan aradı. Savcılık, karakola yönlendirmiş. Ancak, oradaki görevli memur, mağdura hiçbir şey yapılamayacağını söylemiş. Memur telefona istendi. Yasa anlatıldı ve vaka kaydı tuttuğumuz bildirildi. Memur yasayı yeni öğrendiğini, korumak için işlemlerin yapılacağını söyledi. Mağdura bir aksilikte bizi araması söylendi.
19:19: Mağdur aradı. Evine gelmiş. Polis memurları, eşi geldiğinde kendilerini aramasını söylemiş. Eşini, ifadesini almak için çağıracaklarmış. Mağdura uzaklaştırma kararı varsa; eşi gelirse kapıyı açmaması, polisi ve bizi araması söylendi. Mağdur polisin tutumundan şikayetçi. Kendisini sorguya çekmiş ve adeta suçlamışlar. Mağdura hakları anlatıldı ve olası bir görev ihmalini bize bildirmesi istendi.
19:44: Mağdur aranıp eşi geldiği takdirde şimdilik kesinlikle polisi aramaması, uzaklaştırma kararını netleştirip, ona döneceğimiz söylendi. Karar çıkmadıysa çocuklarını da alıp kayınpederine gidecek.
19:57: Asayiş büro arandı. Memura vakanın kritikliği anlatıldı. Hayati riskin yüksekliği vurgulandı. Memurla, mağdur hakkında uzaklaştırma kararı çıkması için koşulları zorlaması ve karar çıkmadan saldırganın ifade almaya çağırmaması konusunda anlaşıldı.
20:14: Mağdura, karar çıkana kadar kayınpederinde kalması söylendi.

28 Ağustos 2012, Salı

06.00: Hatice Hanım tekrar aradı. Kayınvalidesinin içeri aldığı eşi bulundukları odaya girip hakaret etmiş. 155 aranarak ekiplerin harekete geçirilmesi sağlandı.
07.47: Ekipler eve gelmiş. Hep birlikte karakola gidiyorlarmış.
08.35: Mağdurun ifadesi alınmış. Buradan evine geçecekmiş. Kapıyı kilitleyecek ve açmayacak. Polisler, uzaklaştırma kararı için evrakların sabahtan yollandığını, en kısa zamanda çıkacağını söyledi.

29.08.2012, Çarşamba
Hatice Hanım aradı. Uzaklaştırma kararı için hem kendisi hem polis başvurmuş. Cuma sonuç alacak.

31 Ağustos 2012, Cuma
Eşine üç ay uzaklaştırma verilmiş. “Ben kadınların böyle hakları olduğunu hiç bilmiyordum. Sayenizde öğrendim.” diyerek teşekkür etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle