GeriGündem Şiddeti sivil toplum önler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şiddeti sivil toplum önler

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aliye Aktaş, son olarak Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Begüm Kartal’ı öldüren silah çılgınlığını ‘Toplumsal şiddetin bir parçası. Toplumsal şiddet bulaşıcı hastalık gibi hepimize sirayet ediyor’ sözleriyle değerlendirdi. Aktaş, hastalığın panzehirini ise ‘sağlam hukuk güvencesi, net kimlikli liderler, sosyal kurumlara güven, toplumsal denetime’ bağladı. Bunun için duyarlı vatandaşlara ‘Okul aile birlikleri, belediye ve il genel meclisleri, sivil toplum örgütlerinde görev alın. Okuldaki, sokaktaki şiddeti denetleyin’ çağrısı yaptı.

Kayseri’de her düğüne bir polis

KAYSERİ Emniyet Müdürlüğü, ‘düğün magandaları’na karşı yeni bir uygulama başlattı. Kentte, Haziran ve Temmuz aylarında 1 çocuğun ölümü, 3 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayların ardından harekete geçen Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, 1 ay önce özel düğün ekibi oluşturdu. Halkı huzursuz eden düğünlerde silah atılması, serseri kurşun ve düğün konvoylarına yönelik ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Özdemir, her düğüne bir sivil polis uygulaması başlattıklarını ve olumlu sonuç aldıkları için memnun olduklarını kaydetti.

AMAN SİVİL VAR!

Özdemir, ‘Polisimiz, düğünün zorunlu davetlisi oluyor ve bir kenardan düğünü izliyor. Bunu bilen düğün sahibi, fısıltı yoluyla davetlilere düğünde polisin olduğunu duyuruyor. Böylece herkes, daha dikkatli davranıyor, silah sıkılmıyor’
dedi. Emniyet Müdürü Özdemir, uygulama sonrası, şikayetlerin durma noktasına geldiğini ve herhangi üzücü bir olayın yaşanmadığını bildirdi.

Güneydoğu tam bir silah deposu

GÜNEYDOĞU, Olağanüstü Hal döneminde ruhsatsız silahlara verilen ruhsatlarla silah deposuna çevirildi. 70 binin üzerinde korucunun taşıdığı uzun namlulu silahların yanısıra, çıkarılan yasayla ruhsatsız silahı olanlara da ruhsat verildi. Bir yetkili, ‘Bölgede korucularla birlikte 100 binin üzerinde silahı olan kişi var’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle