Gündem Haberleri

  Şiddet dersi

  Hürriyet Haber
  20.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uzmanlar aileleri uyarıyor: Bilgisayar oyunlarının içerdiği şiddet, çocukların ruh sağlığını ve geleceklerini olumsuz etkiliyor.

  Antalya'da sayıları 300'ü bulan İnternet cafelerde oynanan ve bilgisayarcılarda satılan oyunlarda, çocuklara insan öldürme teknikleri öğretiliyor. Bu oyunların çocuk sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirten psikoglar ise, uzman kuruluşlarca yasak konulmasını istiyor.

  Zamanla kopuyor

  Avrupada yasaklanmış fakat Türkiye'de rahatça satılan şiddet içerikli oyunlara en çok çocuklar müşteri oluyor. Gerek evlerinde, gerekse İnternet cafelerde oynanan bu oyunlar, çocukların zamanla sosyal çevreden koparak, içine kapanık şiddet eğilimine neden oluyor.

  En tehlikeliler

  Bu oyunların başında Carme Goddan, Half Life, Close Combat gibi modeller geliyor. Psikolog Danışman Esma Kılıç, şiddet içeren oyanların çocukların birinci derecede ruh sağlığını etkilediğini söyledi. Kılıç, ailelerin bu konuda dikkatli olmasını istedi.

  Avrupa'da yasak

  İçeriği şiddete dayalı olan internet oyunlarının başta Avrupa olmak üzere çoğu ülkelerde yasaklandığına dikkat çeken izmanlar şöyle diyor. ‘‘Kimi, cinayetin nasıl işleneceğini, kimi, aile içi şiddeti öğretiyor. Küçük bellekler, böylece felç oluyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı