Gündem Haberleri

  Sıcaklıklar birden düşecek

  hurriyet.com.tr - DHA
  04.01.2015 - 01:45 | Son Güncelleme:

  Meteoroloji uyardı: Pazartesi gününden itibaren yeni bir soğuk ve yağışlı hava dalgası geliyor. Özellikle salı, çarşamba ve perşembe günleri Türkiye'de hava adeta buz kesecek. Marmara da dahil tüm yurtta kar yağışı bekleniyor. Soğuk hava dalgasının ardından ise sıcaklıkların yükselişe geçeceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, hava sıcaklıklarındaki bu ani düşüş ve artışın hastalıklara davetiye çıkardığı konusunda vatandaşları uyardı.

  İstanbul'da yarın sıcaklık 9 derece iken Perşembe günü 2 dereceye düşecek. Perşemde gününden sonra ise tekrar 10 derecelere kadar çıkacak. Ankara pazar günü 4 , perşembe günü -7, İzmir pazar günü 11, perşembe günü 2, Trabzon ise pazar günü 9, perşembe günü ise 0 derece olacak.

  BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU

  MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Kocaeli, Sakarya ve Balıkesir çevrelerinin yağmur ve karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerinden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

  Sıcaklıklar birden düşecek

  ASTIM HASTALARI VE 60 YAŞ ÜSTÜ DİKKAT!

  Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu da hürriyet.com.tr'ye özel uyarılarda bulundu: "Ani hava değişiminden ve özellikle soğuktan çok etkilenecek 3 hastalık gurubu vardır. Bunlar astım, KOAH hastaları ve zatürree riski altında bulunanlardır. Zatürree riski soğuğa fazla maruz kalındığı için artar. Özellikle 60-65 yaş üstü ve hassas bünyesi olanlar mecbur kalmadıkça sıcak ortamlarda bulunmalılar ve yine bu yaş grubundakiler, gribal enfeksiyonlar da artacağı için, kendilerini hasta kişilerden korumalılar. Onun dışında daha önce zatürree geçirmiş kişilerde de tekrarlama olasılığı artar."

  İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNİ

  EGE: Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey ve iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

  AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz kıyıları ile Doğu Akdeniz'in yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

  İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusunun yağmur ve karla karışık yağmur, yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

  BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde kıyıların yağmur ve karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde ise buzlanma ve don olayı bekleniyor.

  ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde bölge genelinin, öğleden sonra Doğu Karadeniz ile Ordu çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

  DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur ve karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

  GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

  Sıcaklıklar birden düşecek

  METEOROLOJİ'DEN SOĞUK VE YAĞIŞLI HAVA UYARISI

  Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun yarın öğle saatlerinden sonra Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen çok soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceğini bildirdi. Yapılan açıklamada, yağışların öğleden sonra Marmara, Kıyı Ege ile Batı Karadeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile İç Ege’de karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmasının beklendiği kaydedildi.
  Açıklama şu şekilde:

  PAZARTESİ
  "Trakya dışında ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Güney Ege’nin ve Akdeniz’in kıyı kesiminde, Güneydoğu Anadolu’da, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı bekleniyor."

  SALI
  "Marmara’nın batısı ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusu dışında ülke genelinin yağışlı geçeceği, Yağışların Doğu Karadeniz kıyılarının doğusu, Akdeniz kıyı kesimi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur, yurdun yağış alan diğer yerlerinde ise kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor."

  ÇOK KUVVETLİ VE ŞİDDETLİ YAĞIŞ
  "Pazartesi ve Salı günleri meydana gelecek yağışların Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin batısında çok kuvvetli ve şiddetli olacağı tahmin ediliyor."

  ÇARŞAMBA
  "Çarşamba günüden itibaren hafta sonuna kadar yağışlı sistemin yurdumuzun kuzey ve doğu kesimlerde etkisini sürdürmesi kar yağışlarının aralıklarla devam etmesi bekleniyor."

  HAVA SICAKLIKLARI 8 İLA 12 DERECE DÜŞECEK
  "Hava sıcaklıklarının hafta başından itibaren batı bölgelerden başlayarak hafta sonuna kadar ülke genelinde hissedilir derecede (8 ila 12 derece) azalarak mevsim normallerinin altına düşeceği, hafta ortasından itibaren ise yağışların kesildiği özellikle iç bölgelerimizde oldukça soğuk gece ayazlarının etkili olacağı tahmin edilmektedir. Yurdumuzda önümüzdeki hafta boyunca görülecek çok kuvvetli sağanak yağış, kuvvetli ve yoğun kar yağışları, aşırı derecede hava sıcaklığındaki düşüşlerin, kuvvetli ve fırtına şeklinde esecek rüzgarların oluşturabileceği olumsuzluklara karşı vatandaşlarımızın, ilgililerin ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları ve yayımlanacak meteorolojik hava tahmin raporları ve meteorolojik uyarıları takip etmeleri gerekmektedir."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı