Gündem Haberleri

  Sıcaklık daha da artacak

  Zeynep Güçlücan - Kazım Ataer
  26.07.2012 - 12:03 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de hava sıcaklıkları gittikçe artıyor. Mevsim normallerinin üzerine çıkan sıcaklıklar nemle birlikte daha da yükseliyor. Türkiye'de herkes aynı soruyu soruyor. Bu sıcaklık ne olacak? Biz de CNN Türk Meteoroloji Uzmanı Bünyamin Sürmeli'ye ulaştık ve 40 derece sıcağın altında sorduk. "Ne olacak bu sıcaklar?" Sürmeli, "Sıcak hava devam edecek. Hafta sonu 1-2 derece azalacak" dedi. Ankara'da ise sıcak hava nedeniyle kamu kuruluşlarında çalışan engelli ve hamilelere 2 gün idari izin verildi.

  Güney Marmara'da, bugünden  itibaren 5 gün boyunca, geçmişte gerçekleşen ortalamaların üzerinde sıcaklıklar  bekleniyor.      

  SÜRMELİ İLE 40 DERECE SICAĞIN ALTINDA KONUŞTUK / FOTO GALERİ

  Sıcaklıkların, Bursa, Çanakkale ve Yalova'da birkaç derece, Balıkesir'de  ise 5-8 derece ortalamaların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Bölgede yüzde  95'leri bulması beklenen yüksek nem yüzünden, hissedilen sıcaklığın daha da  artıracağı öngörülüyor.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerinden derlenen bilgilere göre, Bursa'da, yeniden yükselişe geçen hava sıcaklığı, bugün 36,  perşembe günü de 35 dereceyi görecek. Sıcaklık, cuma ve cumartesi günleri 34,  pazar günü ise 33 dereceye düşecek.

  Geçmişte gerçekleşen ortalamaların üzerinde olduğu belirtilen bu  sıcaklıkların etkisi, bugün ve cumartesi yüzde 80, perşembe ve pazar günleri de  yüzde 70'leri aşan nem yüzünden daha da artacak.

  TÜRKİYE BÖYLE BUNALDI / FOTO GALERİ

  YÜZDE 95 NEM

  HAFTA SONU 1-2 DERECE AZALACAK

  Meteoroloji Uzmanı Bünyamin Sürmeli, Hürriyet Dünyası'na yaptığı açıklamada, sıcaklıktan çok nemin çok etkilediğini söylerken şöyle dedi:

  "Sıcak hava Mısır üzerinden geliyor. Sıcaklar 30-31 derece iken nem oranı çok yüksek olduğundan hissedilen sıcaklık 42 derecelere kadar çıkabiliyor. Daha yüksek bir sıcaklık bekliyorduk ama şu an o seviyede değil. Hafta sonu sıcaklıklarda 1-2 derece düşüş yaşanacak. Kalp hastaları, hamileler dışarı çıkmayarak önlem almalılar. Hava çok sıcak ama hiç karşılaşmadığımız bir durum değil"

        
           
  Güney Marmara'da, en yüksek sıcaklık 38 derece ile bugün Balıkesir'de  yaşanacak. Balıkesir'de perşembe günü 1, cuma, cumartesi ve pazar günü 2 derece  düşecek olan sıcaklık, 36 derece olacak.

  İl genelinde nem oranı ise 5 gün süresince yüksek seyredecek. En yüksek  nem oranı yüzde 95 ile bugün beklenirken, bu oran perşembe yüzde 88, cuma yüzde  80, cumartesi yüzde 88 ve pazar yüzde 81 olacak.

  Yalova'da en yüksek sıcaklık, perşembe günü 34 derece olacak. Güney  Marmara'nın en yüksek nem oranı, Balıkesir'in yanı sıra yüzde 95 ile bugün  Yalova'da bekleniyor. Kentteki nem oranının, perşembe yüzde 88, cuma yüzde 77,  cumartesi yüzde 90, pazar günü de yüzde 87 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

  Çanakkale'de ise en yüksek sıcaklık 36 derece ile perşembe beklenirken,  diğer günler 1-2 derece düşecek. Nem oranı bugün yüzde 90'ı bulacak olan  Çanakkale'de, perşembe yüzde 83, cuma yüzde 72, Cumartesi yüzde 74 ve pazar yüzde  68 oranında nem bekleniyor.
           


  DAHA DA ARTACAK

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, kuru ve sıcak  karakterli Basra alçak basınç merkezinin hafta ortasından itibaren güney ve iç  bölgelerde etkisini daha da artırması bekleniyor.           

   

  Ülke genelinde hafta sonuna kadar etkili olacak kuvvetli sıcak hava  dalgasıyla birlikte, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ila 10 derece  üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

  Yapılan son değerlendirmelere göre, yarın Kars, Ardahan, Ağrı  çevrelerinde öğle saatlerinden sonra yerel gök gürültülü sağanak yağış geçişleri  bekleniyor. Çarşamba ve Perşembe günleri ülke genelinde yağışın görülmeyeceği  tahmin ediliyor.

  Beklenen kuvvetli sıcak hava dalgası nedeniyle yaşanabilecek olumsuz  şartlara karşı özellikle kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocukların güneş  ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşte kalma sürelerinin  en aza indirilmesi ve koruyucu tedbirlerin alınması gerekiyor.

  Ayrıca, yüksek sıcaklık ve düşük nem nedeniyle meydana gelebilecek orman  yangını riskine karşı çiftçilerin anız yakmaması, vatandaşların ve ilgililerin  duyarlı ve tedbirli olması istendi.

  İŞTE İL İL HİSSEDİLEN SICAKLIKLAR

  Sıcaklık daha da artacak

  ANKARA'DA SICAK HAVA İZNİ

  Başkentte hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kamu görevlisi hamile ve emzikli kadınlar, engelliler ve kronik hastalığı olanlar yarın ve cuma günü idari izinli sayılacak.

  Ankara Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, başkentte son günlerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği, özellikle perşembe gününden hafta sonuna kadar kuvvetli sıcak hava dalgasının devam edeceği belirtildi.

  İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun tavsiye kararı uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarında görevli hamile ve emzikli kadınlar, raporla belgelenen kalp-damar, beyin-damar, karaciğer, böbrek ve kronik solunum sistemi hastalıkları bulunanlar, şeker ve kanser hastalarıyla yüzde 40 ve üzeri engelli personelin, yarın ve cuma günü sağlık-idari izinli sayılmalarının uygun görüldüğü kaydedildi.

  ELAZIĞ'DA HAMİLE VE ENGELLİ PERSONELE İZİN

  Elazığ'da da kamu görevlisi engelli ve hamilelere, aşırı sıcak hava nedeniyle 2 gün idari izin verildi.

  Elazığ Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, idari izinle ilgili Vali Muammer Erol imzasıyla kurumlara yazı gönderildiği belirtildi.

  Bu yazıda, “Hava sıcaklıklarının aşırı derecede seyretmesi nedeniyle Başbakanlığın 2002/58 sayılı genelgesi gereği 26-27 Temmuz Perşembe ve Cuma günleri, ilimizde görev yapan engelli ve hamile personelin 2 gün idari izinli sayılması Valiliğimizce uygun görülmüştür” ifadelerine yer verildiği kaydedildi.

  BURSA VALİLİĞİ'NDEN İZİN AÇIKLAMASI

  BURSA Valiliği de, sıcak hava nedeniyle resmi dairelerde çalışan engellilerin ve hamile kadınların, perşembe ve cuma günleri idari izinli olacağını duyurdu.

  Tüm Türkiye’yi olduğu gibi Marmara Bölgesi’ni de etkisi altına alan sıcak hava yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Bursa Valiliği, resmi kurum ve kuruluşlarda çalışan engellilerin ve hamile kadınların perşembe ve cuma günleri idari izinli olduğunu açıkladı.

  Meteroloji yetkilileri, Bursa’da perşembe günü hava sıcaklığının 36 derece, cuma günü ise 35 derece olacağını, nem oranın ise yüzde 88’e kadar çıkacağını belirtti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı