Gündem Haberleri

  Sıcaklar inciri de yaktı

  A.A
  31.07.2007 - 11:58 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin en çok incir üretilen bölgesi olan Aydın'da sıcak havanın etkisiyle 'güneş yanığından' etkilenen incirde yüzde 40 verim kaybı bekleniyor.

  Aydın'ın İncirliova İlçesi'ne bağlı Erbeyli beldesinde bulunan ve Türkiye'nin tek İncir Araştırma Enstitüsü'nde incelemeye alınan incirlerde sıcak havaya bağlı bazı olumsuzlukların görüldüğü tespit edildi.

  İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Ramazan Özkan, küresel ısınmadan ve dolayısıyla yaşanan susuzluktan incir ürününün olumsuz etkilendiğini belirtti. Özkan, şunları söyledi:

  “Bu yıl yüzde 30-40'lara varacak incirde verim kaybı bekleniyor. 2007 yılı beklediğimizin çok üzerinde kurak mevsim olarak geçiyor. Bu incir üretimini oldukça etkileyecek. Zararlar oluşacak. En güzel incirler dahi güneş yanığından etkilendiği için bu yıl tüketici istediği inciri pazarda bulamayabilecek. Yaşanan olumsuzluğu en az zararla atlatabilmek için incir üretim bölgelerinde su tasarrufu yapılması konusunda önlem alınması gerekiyor. Bu konuda etkin bir çalışma içindeyiz”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı