GeriGündem Sıcak paranın yeni adresi kahve olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıcak paranın yeni adresi kahve olacak

Sıcak paranın yeni adresi kahve olacak
refid:13154410 ilişkili resim dosyası

Uzmanlar emtia piyasalarındaki sıcak paranın altın ve petrolden çıkarak kahve piyasasına gireceğini söyleyerek, bu ürünün fiyatında yükseliş yaşanacağı uyarısında bulundu.

Emtia piyasalarındaki gelişmeleri CNBC'ye değerlendiren Cronus Vadeli İşlemler Yönetim Şirketi kurucularından Kevin Ferry, fiyatında artış görülecek yeni ürünün kahve olacağını söyledi.

 

Ferry, sıcak paranın altın ve petrol piyasasından çıkıp bu piyasaya gireceğini söylerken, bunun arkasındaki nedenin temel göstergelerden daha çok spekülatif hareketler olacağına işaret etti.

 

Ferry kahve fiyatlarında yaklaşmakta olan fiyat balonu için Fed'in önceki başkanı Alan Greenspan'ın sözlerine atıfta bulunarak şöyle dedi:

 

"Bu durum 'temel göstergeler açısından sıra dışı bir şey, yani bu tip şeylerin fiyatları temel göstergelerden bağımsız olarak herkesin bu üründe işlem yapmak istemesiyle şekilleniyor.'

 

KÖTÜ HAVA KOŞULLARI DA ETKİLİ

Uzmanlardan yükselişin spekülatif olacağı yorumları gelmesine rağmen, kötü hava koşulları nedeniyle yaşanacak üretim kaybının kahvedeki yükselişte etkili olması bekleniyor.

 

Uluslararası Kahve Örgütü Direktörü Nestor Osorio geçtimiz günlerde yaptığı açıklamada, kahve üretimindeki açığın kötü hava koşullarının ürünlere zarar vermesi nedeniyle bu yıl artacağına işaret etmişti.

 

Osorio, 1 Ekim'de başlayan dönem itibariyle üretimin 123 ile 125 milyon çuval arasında olacağın söylerken, aynı dönemde tüketimin 132 milyon çuval olmasının beklendiğini belirtmişti. Kahve üretiminde bir çuval 60 kilogramlık kahve miktarına denk geliyor.

 

Vietnam Kahve ve Kakao Birliği Başkanı Luong Van Tu da Bloomberg'e yaptığı açıklamada, "Küresel kahve fiyatlarının düşük üretimden dolayı önümüzdeki aylarda yükselecek" dedi.

 

Mart teslimi kahve fiyatı vadeli işlemlerde 1.47 dolar seviyesinin üzerinde seyrederken, son bir haftada yüzde 4'ten daha fazla yükseliş kaydetti.

 

Uluslararası piyasalarda son dönemde artan likidite bolluğu ve zayıf dolar güvenli liman olarak görülen altın fiyatlarında yükselişine neden olmuştu. Değerli madenin fiyatı 1.200 doların üzerine çıkarak tarihi zirve seviyelerini görmüş ancak daha sonra gelen satışlarla 1.130'lu seviyelere gerilemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle