GeriGündem Sıcak, kuraklık Avrupa'da da gıda fiyatlarını tehdit ediyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıcak, kuraklık Avrupa'da da gıda fiyatlarını tehdit ediyor

Sıcak, kuraklık Avrupa'da da gıda fiyatlarını tehdit ediyor
refid:15485363 ilişkili resim dosyası

Rusya yaşanan kuraklıktan sonra buğday üretimi tahminlerini düşürürken, ekonomistler, kuraklıkla artan gıda fiyatlarının Batı Avrupa'yı da vuracağı konusunda uyarıyor.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor               

 

Rusya'daki buğday üretimini tehdit eden kavurucu sıcaklar Batı Avrupa'da benzer korkulara neden oluyor. Aşırı sıcaklardan dolayı Fransa da buğday hasadında düşüş yaşanmasını beklenirken, İtalya'nın da domates üretiminde gerileme yaşayacağı tahmin ediliyor. 

 

Rusya Tarım Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, daha önce 90 milyon ton olması beklenen ülkedeki 2010 yılı hububat üretiminin 70 ile 75 milyon tona ineceği belirtildi.  

 

Hava durumu tahminleri de Rusya'da görülen ve 40 dereceyi bulan sıcaklıkların kısa zamanda içerisinde sona ermesini öngörmüyor. Aşırı sıcaklar diğer taraftan can ve mal kaybına da yol açıyor. Bu nedenle çıkan yangılarda 40 kişi canını kaybederken, çok sayıda ev de kullanılmayacak hale geldi. 

 

Batı Avrupa ülkeleri de sıcaklardan dolayı bu sene bölgede hububat, meyve ve sebze üretiminde önemli oranda düşüş yaşanacağını tahmin ediyor. Ekonomistler, mevsimsel gıda fiyatlarında artış öngörürken, Almanya hükümeti Temmuz'daki artışın yüzde 12 ile 15 arasında olduğunu belirtiyor.

 

İngiltere'deki Reading's Walker Institute Üniversitesi'nde iklim dalında araştırmalar yapan Ben Lloyd-Hughes, kuraklığın Batı Avrupa'da yaşayanların ceplerini de yakacağını söyledi. Lloyd-Hughes, bundan en çok etkilenecek olan bölgelerin ise Güneybatı Rusya, Ukrayna ve Belarus olacağına dikkat çekti. 

 

Lloyd-Hughes yaptığı değerlendirmede, "Bölge, son otuz yılda en az yağmurun yağdığı ve en yüksek sıcaklıkların ölçüldüğü dönemi yaşıyor... Önümüzdeki haftanın meteoroloji raporları sıcaklığın daha da artacağını gösteriyor" dedi.

 

Bu hafta içinde Rusya'daki olumsuz gelişmeler nedeniyle kile fiyatı 7 dolara yaklaşan buğday, son 22 ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

 

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

http://twitter.com/HurriyetEkonet

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle