GeriGündem Sıcak gecelere, serinleten pijama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıcak gecelere, serinleten pijama

Sıcak gecelere, serinleten pijama
refid:6848673 ilişkili resim dosyası

Giyildiğinde klima etkisi yaratan ve hazır dondurma kaplarının benzeri kutularda 24 ile 45 YTL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulan, ‘akıllı tekstil’ ürünü pijamalar, gecelik ve şort takımları sıcaktan bunalıp uyuyamayanların ilgi odağı oldu.

Kumaş terbiyesi nano teknoloji uygulanarak yapılan ürünlerin, ‘akıllı tekstil’ projesi kapsamında 2 yıllık bir AR-GE çalışması sonucu özel olarak üretildiğini belirten ev giyim markası Funika'nın Pazarlama Sorumlusu Onur Matmeriçli, serinleten pijamalar hakkında şu bilgileri verdi: “Çok sayıda ve farklı özelliklere sahip insan yapısı mikro elyafların özel Funika formülü ile karıştırılıp, ilk önce iplik, daha sonra da kumaş haline getirilmesiyle dünyanın, insan vücudunu en serin tutan kumaşı ortaya çıkmaktadır. Funika tesislerinde üretilen ileri teknoloji ürünü bu kumaş, ‘akıllı tekstil’ projesi kapsamında yoğun bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkmıştır. Terbiyesi nano teknoloji uygulanarak yapılan kumaşlarımız nefes alma özelliğine sahiptir ve giyildiğinde klima etkisi yaratır. Bir taraftan dışarıdaki havayı soğutarak içeri alırken, diğer taraftan bedende oluşan ısının ve su buharının hızla dışarı atılmasını sağlar. Herhangi bir nedenden dolayı oluşabilecek terlemeyi azaltarak bedenin kendi ısısında kalmasına yardımcı olmakta ve sonuçta vücudu serinletmektedir. Dış ortamın sıcaklığı vücut sıcaklığını geçtiğinde insan vücudu ilave enerji harcayarak terler. Böylece ısı dengesini sağlamaya, bedeni soğutmaya çalışır. Bu faaliyet nedeniyle sıcak yaz sabahları insan kendisini yorgun hisseder. Serin pijama ve gecelik terlemeyi azaltıp vücudu serin tuttuğundan ilave enerji harcatmaz, bedende enerji tasarrufu sağlar, yani sabah insanın zinde kalkmasına yardımcı olur.”

PÜFÜR-PÜFÜRE

Hazır dondurma paketleri gibi paketlerde satışa sunulan serinleten pijamalar ‘püfür’ ve ‘püfüre’ isimleri altında satılıyor. Erkek pijamaları ‘püfür’, bayan gecelik, şort takımlar ‘püfüre’ adıyla müşteriye sunulurken, Matmeriçli, ürünlerin başta ABD ve Rusya olmak üzere çok sayıda ülkeye ihraç edildiğini söyledi. Alsancak'taki Funika Mağazası'nda satılan ev giyim ürünlerini alan müşterilerin istedikleri kadar kullandıktan sonra yeni bir ürünle değiştirme hakkına sahip oldukları da kaydedildi. Ürün fiyatları 24 ile 45 YTL arasında değişiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle