Gündem Haberleri

  Sıcak asfalt eritti

  Hürriyet Haber
  23.07.2001 - 12:51 | Son Güncelleme:

  Bolu'da, 37 dereceye kadar çıkan hava sıcaklığı, 100 kilometrelik asfaltı eritti.
  Karayolları 41. Şube Şefi İlkay Aktuğ, aşırı sıcaklar nedeniyle eriyen asfaltları onarmak için iki aydan bu yana çalışma  yaptıklarını söyledi.

  512 kilometrelik karayolundan sorumlu olduklarını ifade eden Aktuğ, aşırı sıcaklardan dolayı Mengen'de 30, Mudurnu'da 20, Yeniçağa-Mengen arasında 15, Çilimli'de 10, Abant'ta 10, ve Gölyaka, Melenağzı ve Cumayeri'nde 15 kilometrelik karayolunda asfaltın eridiğini belirtti. Aktuğ, şunları kaydetti: 

  "Haziran ayından beri bakım, onarım çalışmalarımız devam ediyor. Aşırı sıcaklar nedeniyle asfaltlarda erimeler, kusmalar meydana geliyor. Asfaltlardaki kusmalarla mücadele etmek için 5 ekip kurduk. Kusma olan bölgelere, çok ince malzeme döküyoruz."  

  Bu arada, Meteoroloji Müdürü Kadir Şanlı, geçtiğimiz Cumartesi günü 37 derece olan hava sıcaklığının bugün 27 dereceye kadar düştüğünü kaydetti.

  SICAK ÇARPMASINA DİKKAT
  NASIL ORTAYA ÇIKIYOR?
  Sıcak çarpması genellikle araç içinde kapalı kalmaktan ve öğle sıcaklarında uzun süreli dışarda kalmaktan kaynaklanıyor.

  BELİRTİLERİ NEDİR?
  Çok yüksek ateş, baş ağrısı, bitkinlik, halsizlik ve bulantı. Derinin sıcak ve kuru olması, oryantasyon bozukluğu, uyuşukluk hali, bilinç kaybı.

  NE YAPMALI?
  Önce giysiler çıkarılmalı, buzlu suyla ıslanmış bir havlu ile hastayı sarmalı ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna götürmeli.

  ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ KULLANMAYIN!
  Sıcak çarpmasında ateş düşürücü ilaçlar etkisiz olduğu için zaman kaybına yol açar. Bu nedenle ateş düşürücüler verilmemeli.

  ÖNLEM ALINMAZSA
  Sıcak çarpmaları erken tedavi yapılmaması durumunda havale, beyin kanaması geçirilebilir. Vücuttaki elektrolit dengesi bozulduğu için böbreklerin süzme özelliği yok olur, önemli tahribata yol açabilir.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı