Gündem Haberleri

  Sibirya'dan iyi haber

  Hürriyet Haber
  16.01.2006 - 15:03 | Son Güncelleme:

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin, Sibirya'dan bugün hareket ederek Rusya'nın iç ve güneydoğu kesimlerini etkileyeceği tahmin edilen soğuk hava dalgasından doğrudan etkilenmesinin beklenmediğini bildirdi.

  Genel Müdürlük, Türkiye'nin iç ve doğu kesimlerinde düşük derecelerde seyredecek gece sıcaklıklarında, “uç değerler” beklenmediğini bildirdi.

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, basın yayın organlarında “Sibirya soğukları ile birlikte yüzyılın soğukları bekleniyor” şeklinde verilen haberlerin Meteoroloji Genel Müdürlüğü kaynaklı haberler olmadığı, birtakım yanlış bilgiler içerdiği belirtildi.

  Açıklamada, özellikle Aralık ayı sonu ve Ocak ayı başlangıcında Doğu ve Güney Asya'da oldukça soğuk ve kar yağışlı hava sistemlerinin etkili olduğu anımsatılarak, buna bağlı olarak, başta Japonya olmak üzere bir çok bölge ülkesinde soğuk hava ve kar yağışlarının hayatı olumsuz etkileyecek seviyelere ulaştığı kaydedildi.
  Soğuk hava nedeniyle dünyanın kış aylarında en soğuk bölgesi özelliği gösteren Sibirya'nın iç kesimlerinde sıfırın altında 40-50 derece düzeyinde sıcaklıklar ölçüldüğü vurgulanan açıklamada, soğuk hava dalgasının güney ve batı kesimlere hafta başından itibaren (bugün) hareket ederek Rusya'nın iç ve güneydoğu kesimlerini etkileyeceğinin tahmin edildiği belirtildi. Açıklamada, “Ülkemizin bu soğuk hava dalgasından doğrudan etkilenmesi beklenmiyor” denildi.

  HAFTA ORTASINA KADAR YAĞIŞ BEKLENMİYOR

  Açıklamaya göre, Türkiye'de hafta ortasına kadar yurdun büyük bölümünde yağış beklenmiyor. Sadece Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Muğla çevrelerinde beklenen yağışlar Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur Artvin çevrelerinde kar şeklinde görülecek. Hava sıcaklığında Çarşamba gününe kadar önemli bir değişiklik beklenmiyor. Gece sıcaklıkları iç ve doğu kesimlerde düşük derecelerde seyredecek. Ancak son 70 yıllık gözlem verilerine göre minimum sıcaklıklarda ekstrem (uç) değer beklenmiyor.


  Hafta sonuna doğru (Perşembe günü), yurdun batı kesimlerinin Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Yurdun büyük bölümünde görülecek yağışların kıyı kesimlerde yağmur, iç ve doğu bölgelerde ise kar şeklinde olacağı bekleniyor. Hava sıcaklığı Cuma günü yurdun kuzey ve iç kesimlerinde azalacak.

  BAZI MERKEZLERDE ÖLÇÜLEN SICAKLIKLAR

  Bazı merkezlerde ölçülen en düşük sıcaklıklar ile bu merkezlerin ekstrem sıcaklıkları ise şöyle:


  Merkezler 15.01.2006 16-19 Ocak Ekstrem (Uç değer)
  --------- ---------- --------------- -------------------
  ANKARA -6 derece -6, -8 derece -24.9 ( 5 Ocak 1942)
  ERZURUM -26 derece -28, -30 derece -36.0 (23 Ocak 1995)
  KARS -19 derece -19, -21 derece -36.7 (27 Ocak 1950)
  TRABZON 2 derece 0, 2 derece -7.0 (15 Ocak 1950)
  ARTVİN -2 derece -4, -5 derece -16.1 (14 Ocak 1950)
  ARDAHAN -14 derece -18, -22 derece -39.8 (21 Ocak 1971)
  Açıklamada, “Yukarıda verilen değerler göz önüne alındığında bu yıl ülkemizde ektrem düşük sıcaklık değerinin yaşanmadığı önümüzdeki günlerde de ülkemizde sıcaklıkların normalleri civarında hafta sonu ise kuzey ve iç kesimlerde normallerinin altında seyredeceğini söyleyebiliriz” denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı