Gündem Haberleri

  Sibel Can'ın cipine el konulmuştu... Ünlü iş adamı hâkim karşısında

  Ayşegül USTA/İSTANBUL
  28.12.2017 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Sibel Can’ın 2012 yılında satın aldığı 2008 model Mercedes cipe, ABD’den yasal yollardan getirilmediği, 2009 model ve sıfır olarak beyan edilerek satıldığı iddiasıyla el konulmuştu. 5 yıldır gümrükte bekleyen ciple ilgili dava sona yaklaşırken, ünlü sanatçının karşısına yüklü bir fatura çıktı. Sibel Can’ın cipini gümrükten çıkarabilmesi için ÖTV tutarının yüzde 75’ine denk gelen 180 bin TL’yi ve 25 bin TL’lik yeddiemin otopark ücretini ödemesi gerekiyor. Sibel Can’ın Avukatı Bülent Ernas, 5 yıldır otoparkta yatan cipin yaklaşık 100 bin TL’lik masrafı olduğunu tahmin ettiklerini, toplam masrafın 305 bin TL’ye çıktığını söylüyor.

  Sibel Canın cipine el konulmuştu... Ünlü iş adamı hâkim karşısındaABD’den getirilen 2008 model Mercedes cipi yasal olmayan yollardan ithal edilip 2009 model ve sıfır olarak beyan edilerek Sibel Can’a satılmak istenen Mercedes cip, 5 yıldır gümrükten çıkamadı.

  İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada konuşan cipin ithalatçısı iş adamı Şahin Mehmet Çelik “Bu konu ile ilgili İstanbul 1’inci Ağır ceza başka bir mahkemede yargılama devam etmektedir. Mahkeme, ancak 11 aracı inceleyebildi. İncelenen 11 araçtan bir tanesi şu an dava konusu olan bu dosyadaki araçtır. Diğer mahkemede iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı. Yani 2009 model ve 0 olduğunu beyan edip sattığıma dair iddia bilirkişi raporu ve yapılan yazışmalarla çürütülmüş durumdadır. Bu kararı dosyaya sunacağız.

  Sibel Can da kaçak araç mağduruSibel Can da kaçak araç mağduru

  “ARAÇ GÜMRÜKTE TESLİME HAZIR HALDEDİR”

  Ayrıca el koyma kararları da kaldırıldı. Araçlar teslime hazır hale geldi. Diğer araç sahipleri araçları teslim aldılar. Bu dava konusu araç gümrükte teslime hazır haldedir. Teslim edilip edilmediğini bilmiyorum. Çünkü muhatap araç sahibidir. Ayrıca şirketim bu davalar nedeniyle iflas etmiş durumdadır.”

  Mahkemeden, Çiftkurtlar Otomotiv’e ayıplı mal cezasıMahkemeden, Çiftkurtlar Otomotiv’e 'ayıplı mal' cezası

  “MADDİ ZARARIMIZ KARŞILANMADI”

  Sibel Can’ın avukatı Bülent Ernas ise “Yeni çıkan KHK ile gümrük elinde olan araçlara eksik olan ÖTV’nin yüzde 25’ini ödeme koşuluyla bu araçlara daha fazla masraf yapmamak adına araç sahiplerine teslimine yönelik işlem yapılmıştır. Tüketici mahkemesinde alınan rapor, savcılık ve gümrükten gelen raporlardan anlaşıldığı üzere bu araç ABD’de 2008 yılında tescil edilmiş, plaka almış, 2 ay kullanılmış sonrasında 0 araç gibi ithal ederek müvekkilime satılmak istenmiştir. Hala ÖTV’nin yüzde 75’i ödenmemiştir. Aracı teslim almadık. Maddi zararımız karşılanmamıştır. Gümrük bize yüklü bir yediemin masrafı çıkardığı için aracı teslim almaya yönelik herhangi bir işlem yapmadık. Şikayetimiz devam etmektedir. Sanığın kaçma şüphesi vardır. Tutuklanmasını talep ederiz” dedi.

  Sibel Canın cipine el konulmuştu... Ünlü iş adamı hâkim karşısında
  TUTUKLANMASI TALEBİ REDDEDİLDİ

  Mahkeme heyeti, tutuklanma talebini reddederek duruşmayı erteledi.

  Kaçak ciplerden biri de Pana Film’den çıktıKaçak ciplerden biri de Pana Film’den çıktı

  SİBEL CAN 305 BİN TL ÖDERSE CİPİNE BİNEBİLECEK

  Sibel Can’ın cipini teslim alabilmesi için ÖTV tutarının yüzde 75’ine denk gelen 180 bin TL’yi ve 25 bin TL’lik yediemin otopark ücretini ödemesi gerekiyor. Sibel Can’ın Avukatı Bülent Ernas, 5 yıldır otoparkta yatan cipin yaklaşık 100 bin TL’lik masrafı da olduğunu tahmin ettiklerini, toplam masrafın 305 bin TL’ye çıktığını söylüyor.
  İnternetteki satış sitelerinde Sibel Can’ın sahibi olduğu 2008 model Mercedes G55 AMG modeli cipler 150 bin ile 170 bin euro (680 bin ile 775 bin TL) arasında satılıyor.

  İDDİANAME

  İddianamede, otomobil şirketinin ortağı ve yetkilisi sanık Şahin Mehmet Çelik'in 2008 model olarak üretilen ve daha önce ABD'de trafiğe çıkış izni verilen aracı yasal olmayan yollardan ithal ettiği ve daha sonra 2009 model ve sıfır olduğunu beyan edip 313 bin 738 TL karşılığı Sibel Can'a sattığı belirtiliyor. Sanığın, “Tacir veya şirket yöneticileriyle kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" suçundan 3 yıldan 10 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (28.12.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı