Gündem Haberleri

  SHP'den siyasi parti-seçim yasası değişikliği teklifi

  ANKARA(ANKA)-
  23.02.2006 - 14:45 | Son Güncelleme:

  SHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Ahmet Güryüz Ketenci, parti olarak Türkiye’de siyaset alanının yeniden düzenlenmesi gerektiğine inandıklarını ve bu amaçla siyasi partiler ve seçim mevzuatında değişiklik yapılması için yasa teklifi hazırladıklarını bildirdi.

  Ketenci, diğer 3 SHP milletvekili ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Hazırlayıp Meclis Başkanlığı’na sundukları yasa teklifi hakkında bilgi veren Ketenci, "Siyaset alanı, değişik toplum kesimlerini demokratik ve katılımcı bir işleyişle kucaklayamadığı için, o toplumsal yapılar siyasetten dışlanmakta, siyaset kurumu da toplumun gündeminden kopmaktadır" dedi.

  Bugün Türkiye’de AKP ve CHP’nin siyaseti ülkenin toplumsal sorunları üzerinde değil de toplumsal kimlikleri üzerinden yaptığını öne süren Ketenci, "SHP olarak siyasetin ülkemizin temel değerleri, inanç kimlikleri ve etnik kimlikleri üzerinde yapılmasını, hem cumhuriyetimizin temel değerleri için hem de sol düşünce açısından çok ciddi bir tehdit olarak görüyoruz" şeklinde konuştu.

  Siyaset alanının AKP ve CHP tarafından giderek daha fazla tekelci bir yapıya oturtulduğunu, RTÜK üye seçimlerinin de bunun örneği olduğunu savunan SHP’li Ketenci, bunun değiştirilebilmesi için öncelikle Anayasa ve seçim mevzuatında değişiklik yapılması gerektiğinin altını çizdi. "Ancak Anayasa değiştirilmesi zor olan bir metindir. Geniş mutabakat gerektirir. O nedenle Türkiye’de siyaset alanının yeniden düzenlenmesi çalışmalarına Anayasamızdan başlamayı düşünmek adeta olanaksızdır. Giderek ipe un sermek anlamına da gelmektedir" diyen Ketenci, tekliflerinde, özellikle seçim barajı konusunda AB Kriterlerini esas aldıklarını söyledi.

  Bugünkü Meclis’in hukuki meşruiyeti olsa da siyasi meşruiyetinin bulunmadığını belirten Ketenci, "Bu böyle devam edemez. Siyaset kurumunun yeniden güven kazanması gerekmektedir. Güven kazanmanın yolu ise siyaset alanının yeniden yapılandırılması, yeni yapılanmaya uygun yeni siyaset yapma anlayışının siyaset alanına taşınması gerekmektedir" dedi.

  Ahmet Güryüz Ketenci’nin verdiği bilgiye göre, SHP’nin söz konusu yasa değişikliği teklifi ana hatlarıyla şöyle:

  "-Seçim barajı yüzde 5’e düşürülmeli.
  -Hazine yardımı milletvekilliği genel seçimlerinde geçerli oyların yüzde 5 ve üstü oy alan siyasi partilere yapılacak. Geçerli oyların yüzde 5’ini alamasa da en az yüzde 1 geçerli oy almış olması ve illerin en az yarısında örgütlenmesi koşulunu yerine getiren partilere de yardım yapılacak.
  -İttifaklar, şeffaf bir şekilde seçimden önce açıklanacak
  -Her türlü adaylıkta ön seçim yapılacak
  -Parti genel başkanı 7 yıl görev yapabilecek.
  -Kadınlara milletvekilliği ve yerel meclis adaylıklarında yüzde 33 kontenjan ayrılacak.
  -Milletvekilliği kontenjan adaylığı yüzde 5’le sınırlandırılacak.
  -Seçim çevreleri 13 milletvekili ile sınırlandırılacak.
  -Parti örgütlerinde işten el çektirme yerine ’seçimle gelen seçimle gider’ mekanizması oluşturulacak.
  -Naylon üyeliğe son verilebilmesi için bilgisayar ortamı kullanılacak ve bütün seçimlerde YSK kayıtları esas alınacak.
  -Tercihli oy kullanılması gündeme gelecek, partiler seçilecek sayıdan iki kat daha fazla aday göstermesi zorunlu olacak.
  -Siyasi partiler seçim öncesi açık ittifak yapabilecek.
  -Yurt dışındaki vatandaşların da oy kullanabilmesi sağlanacak."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı