GeriGündem SHP Genel Başkanı Karayalçın Adana'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SHP Genel Başkanı Karayalçın Adana'da

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Anayasa Mahkemesinin verdiği kararın ardından Türkiye'nin gündeminde, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunun bütün ağırlığıyla yer alacağını söyledi.

Karayalçın, parti içi çalışmalara katılmak üzere geldiği Adana'da, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin gündemsiz bir seçime gittiğini ve seçim simgesinin “mazot” olduğunu belirtti.

Özgürlüklerin ve demokrasi alanının genişletilmesi, üretimin ve istihdamın artırılması, yaratılan değerin hakça paylaşılmasıyla ilgili olarak seçim kampanyalarında herhangi bir çözüm ve projenin ortaya konulmadığını savunan Karayalçın, vatandaşların da bu nedenle coşku duymadığını öne sürdü.

Karayalçın, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin hazırlanan anayasa değişikliği paketinin, Cumhurbaşkanı ve CHP'nin itirazları üzerine Anayasa Mahkemesinde görüşüldüğünü ve reddedildiğini hatırlatarak, “Şimdi Türkiye'nin gündeminde, cumhurbaşkanlığı seçimi konusu bütün ağırlığıyla yer alacak. Önümüzdeki 2 haftalık süreçte Türkiye, seçimlere kadar cumhurbaşkanlığı seçimi ve Anayasa Mahkemesinin kararını tartışacak” diye konuştu.

Karayalçın, bir soru üzerine, Anayasa Mahkemesinin cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili aldığı karar uyarınca Türkiye'de bundan sonra art arda seçimlerin gündeme gelmesinin söz konusu olabileceğini iddia etti.

Türkiye'nin 2 yıl içinde çok sayıda önemli seçimleri yaşayacağını vurgulayan Karayalçın, “Referandum, cumhurbaşkanlığı ve belediye seçimleri. Bir de, sokaktan aldığım izlenime göre, vatandaşlar 22 Temmuz seçiminden kısa süre sonra, yenisinin yapılacağını iddia ediyor. İkna edici yanıt veremiyorlar ama yanıttan çok istem ve beklenti önemli. Bu nedenle kısa sürede dördüncü bir seçim yaşanması söz konusu olacak” dedi.

PETKİM'İN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

PETKİM'in yüzde 51'inin özelleştirilmesini de eleştiren Karayalçın, bu kurumun satılması yerine, buraya kaynak aktaran yatırımcıların doğrudan yatırıma yönlendirilmesi gerektiğini savundu.

Karayalçın “Devlet, tesislerini satacağına, bu konuda hevesi ve niyeti olan, yatırım yapmak isteyen kesimleri, doğrudan yatırıma yönlendirmeliydi” diye konuştu.

Türkiye'nin petrokimya ürünlerine olan gereksiniminin son derece yüksek olduğunu bildiren Karayalçın, şunları kaydetti:

“Geçen yıl, Türkiye 28.5 milyon ton petrol ithal etmiş, 30.5 milyar metreküp doğal gaz tüketmiştir. Türkiye'nin petrol ürünlerine olan gereksinimleri, önümüzdeki günlerde yüksek olacaktır. PETKİM'in özelleştirilmesi yerine, rafineri ve petrokimya tesislerinin yenilerinin yapılması gerekirdi. Maalesef dış açığın bu kadar yüksek olduğu bir dönemde, var olan tesisin bu yolla elden çıkarılması, yenilerin kurulmasının önünde ciddi engel olabilecek.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle