Gündem Haberleri

  SHP 3. Olağan Kurultayı

  A.A
  24.05.2008 - 15:46 | Son Güncelleme:

  SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, bir süreden beri varolan iki partili siyaset anlayışının, toplumda iki kutuplu bir yapıya yol açtığını, bu yapıda “siyaset ve husumetin özdeşleştiğini” savundu.

  İŞTE KURULTAYDAN FOTOĞRAFLAR

  Karayalçın, solda birlik için hep çaba harcadıklarını anlatarak, 2006 yılında basına yansıyan bir ankette, CHP-DSP ve SHP'nin işbirliği yapmaları halinde iktidara geleceklerinin ortaya konulduğunu savunarak, “Biz hep söyledik ama birileri kaçtılar. İktidara gelmeye cesaret edemediler” diye konuştu.


  SHP'nin Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik önerileri başta olmak üzere pek çok konudaki politikalarının “birileri tarafından izlendiğini ve bir süre sonra dile getirildiğini” öne süren Karayalçın, “6 yıllık sürede birileri SHP'yi gözetip, taklit etmiştir. Birileri bizi gözetlemiştir ama bizim halk tarafından görülmemezi de engellemiştir” dedi.

  “SİYASET VE HUSUMET ÖZDEŞLEŞMEKTE”

  Karayalçın, yürürlükteki anayasa ve yasaların siyaset alanını daralttığını, TBMM'de temsil edilebilen parti sayısının giderek azaldığını ifade ederek, “İki partili siyaset, toplumda iki kutuplu bir yapıya yol açmakta, maalesef siyaset ve husumet özdeşleşmektedir. Bu siyaset anlayışının devam ettirilebilmesi için seçim barajının olabildiğince yüksek tutulması şart. Dünyada yüzde 10 barajının uygulandığı tek ülke Türkiye” diye konuştu.


  Konuşmasında isim belirtmeden CHP'yi eleştiren Karayalçın, “Bir yanda büyük, kökü sağlam ama dalları kurumuş bir ağaç, diğer yanda 6 yıllık gencecik bir fidan olan SHP var. Gelen giden engellemeye çalışıyor ama dimdik ayaktayız” dedi.

  Karayalçın, daha önce pek çok kez eski yol arkadaşlarına SHP'ye gelmeleri için çağrıda bulunduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Anlaşılan sevgili arkadaşlarımız yerlerinden memnunlar, bulundukları durumdan yakınmıyorlar. Canları sağolsun, yolları açık olsun... Ama Karadenizlilerin kötü yola düşenler için, 'Allah ıslah etsin' derler. Biz de kötü yola düşenleri Allah ıslah etsin diyoruz. Adanalıların kullandığı bir deyimi hatırlatıyor ve onların ifadesiyle 'SHP Allah'ına kadar gidecektir' diyorum. SHP sonuna kadar giderecektir.”

  YARGITAY BAŞKANLAR KURULU BİLDİRİSİ

  Karayalçın, Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisi ve ardından yaşanan tartışmalara da değinerek, “siyasetin çözüm getirememesi nedeniyle sorunların sık sık yargıya taşındığını, bunun da yargı ile yürütme arasında ciddi çatışmalara yol açtığını” söyledi.


  Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun yargıyla ilgili değerlendirmelerini bir bildiriyle kamuoyuyla paylaştığını ifade eden Karayalçın, hükümet kanadından bu bildiriyle ilgili olarak “siyasi” değerlendirmeleri yapıldığını kaydetti. Karayalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye'ye gelenler, gidenler, Oli Rehn'ler, Lagendijk'ler, Washington'dakiler, Brüksel'dekiler AKP hakkındaki davayla ilgili eleştiride bulunacak ama Yargıtay, yargıyla ilgili değerlendirme yapınca Anayasa'nın 138. maddesi ihlal edilmiş olacak. Haydi canım sende... Bugün Türkiye bir bunalım içindedir ve bu bunalım siyaset alanından kaynaklanmaktadır. Birileri 'Cumhurbaşkanı devreye girsin, bu krizi yönetsin' diyor. Bu krizin nesini yönetecek, hadi öpüşüp barışın mı diyecek? Kriz sistemden kaynaklanıyor.”


  “Çoğunluğa sahibiz, dilediğimizi yaparız anlayışının çok tehlikeli olduğunu” ifade eden Karayalçın, “AKP'lilere sesleniyorum; ister yüzde 46, ister yüzde 86'yla iktidara gelin, istediğinizi yapamazsınız. Türkiye, 'muz cumhuriyeti' değil. Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasası, yasaları var” dedi.

  Karayalçın, “İstediğimi yaparım anlayışının yarattığı tehlike kadar iktidar partisi karşısında alternatif ortaya koyamayan Meclis partililerinin sorumluluğunun da gözardı edilmemesi gerektiğini” söyledi.

  Murat Karayalçın'ın tek genel başkan adayı olduğu kurultayda 945 il temsilcisi oy kullanacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı