Gündem Haberleri

  'Shell sızıntı sonrası BP'ye teklifi düşündü'

  EkoNet
  05.01.2011 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Daily Mail gazetesi, İngiliz-Hollandalı petrol devi Shell’in, Meksika Körfezi'ndeki platformunda yaşanan büyük kaza sonrası zor günler geçiren İngiliz enerji şirketi BP’ye birleşme teklifi götürmeyi düşündüğünü bildirdi. Haber sonrasında BP'nin hisse senetleri bugünkü ilk işlemlerde yüzde 4'lük yükseliş kayderek son altı ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor            

   

  Gazete konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Shell’in kaza nedeniyle doğacak yasal yükümlülüklerin BP’nin büyüme planlarına darbe indireceği gerekçesiyle teklifini geri çektiğini ifade etti.

   

  Ancak, Shell'in BP ile birleşme konusundaki ilgisinin sürdüğünün “anlaşıldığı” belirtildi.

   

  BP’nin, hisselerinin tarihin en düşük seviyelerini gördüğü Haziran’da piyasa değeri 55.6 milyar sterlin (86 milyar dolar) düzeyindeydi. Şirketin şu andaki piyasa değeri ise 138 milyar dolar civarında bulunuyor.

   

  BP, sızıntı felaketi sonrası Beyaz Saray ile yaptığı görüşmeler sonrasında Meksika Körfezi'nde neden olunan zarara karşılık 20 milyar dolarlık bir tazminat ödemeyi kabul etmişti. Ancak BP hala ABD yönetimini vereceği büyük para cezalarıyla olasılığıyla da karşı karşıya bulunuyor

   

  İki şirket arasında birleşme olasılığı daha önce de gündeme gelmişti.

   

  BP'nin eski CEO'su Lord Browne 2004 yılında yapılan ve BP'nin, Shell'den daha büyük pay sahibi olacağı teklifin nasıl reddedildiğine anılarında yer vermişti.

   

  * Bu yazı Daily Mail'da, "Royal Dutch Shell eyed a move for BP after oil spill" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı