Gündem Haberleri

  SGK Muğla İl Müdürü'ne silahlı saldırı

  Ahmet BAYRAK / MUĞLA, (DHA) - A.A
  08.04.2011 - 10:03 | Son Güncelleme:

  Sosyal Güvenlik Kurumu Muğla İl Müdürü Naci Şahin, bu sabah makamında 'SGK İl Müdürleri Aylık Toplantısı' sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Balıkesir İl Müdürü odadan kaçmayı başardı. 4 il müdürü uzun süre rehin tutuldu. Saldırgan elinde silahıyla kurumun penceresinden polisle pazarlık yaptı. Güvenlik güçlerinin ikna çabaları iki saat sonra sonuçlandı. Saldırganın asıl amacının 4 il müdürünü de öldürüp intihar etmek olduğu öğrenildi.

  SİLAHIYLA PENCEREDEN PAZARLIK YAPTI

  SGK ÖNÜNDE CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ

  İŞTE OLAY YERİNDEN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  SALDIRGAN PENCEREDEN PAZARLIK ETTİ / WEB TV

  Sosyal Güvenlik Kurumu Muğla İl Müdürü Naci Şahin, bu sabah makamında 'SGK İl Müdürleri Aylık Toplantısı' sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Balıkesir İl Müdürü odadan kaçmayı başardı. 4 il müdürü uzun süre rehin tutuldu. Saldırgan elinde silahıyla kurumun penceresinden polisle pazarlık yaptı. Güvenlik güçlerinin ikna çabaları iki saat sonra sonuçlandı. Saldırganın asıl amacının 4 il müdürünü de öldürüp intihar etmek olduğu öğrenildi.

  "ÜÇ MÜDÜRÜ ÖLDÜRÜP İNTİHAR EDECEKTİ" 

  Muğla Emniyet Müdürü Kadir Ay saldırı sonrasında, 3 SGK il müdürünü rehin alan ve cenazeyi vermek istemeyen Hasan Sünnetçioğlu’nu 1 saat 45 dakikada ikna etti. Saldırgan rehin aldığı üç il müdürünü de öldüreceğini, ardından kendi başına ateş ederek intihar edeceğini söyledi. Bunun üzerine saldırganla uzun bir pazarlık yapıldı. Emniyet Müdürü Kadir Ay, önce rehinelerin kurtarılması için girişimde bulundu. Uygulanan özel ikna teknikleri sonucunda saldırgan Uşak İl Müdürü Kenan Şenol, Aydın İl Müdürü Yavuz Poyraz ve Denizli İl Müdür Vekili Ahmet Kurt’u serbest bıraktı. Saldırgan daha sonra silahı başına tutarak intihar edeceğini söyledi. Emniyet Müdürü Kadir Ay, odada saldırganla sohbet etmeye başladı. Müdür Kadir Ay, hayatın her şeye rağmen güzel olduğunu ve yaşamaya değer olduğunu anlattı.

  Saldırganın tayin nedeniyle bu eylemi yaptığını belirten Müdür Ay, "Olayın ardından hemen saldırganla temasa geçtik. Naci Şahin’in ölümü bizi üzdü. Ancak rehin alınan 3 il müdürünü kurtarmamız gerekiyordu. Bunun için saldırganla pazarlık yapmaya başladık. Bize öğretilen özel ikna tekniklerini kullandık. Rehin aldığı 3 il müdürünü ve ardından kendini öldürmek istiyordu. Hayatın güzel olduğunu kendisine anlattık, önce müdürleri serbest bıraktı. Kendini öldürmekte çok kararlıydı, birçok kez silahı kafasına ve ağzına doğrulttu. Büyük uğraşlar sonucunda silahını teslim etti. Olayın nedenini tayin olarak söyledi. Birkaç değişik konu daha var. Sorgusu emniyette sürüyor" dedi.

  İNTERNETTE YAZMIŞ

  SGK Muğla İl Müdürü Naci Şahin'e silahlı  saldırıda bulunan ve olaydan bir süre sonra teslim olan H.S, saldırıdan yaklaşık  6 saat önce bir sosyal paylaşım sitesinde SGK İl Müdürü Naci Şahin'i hedef alan  ifadelere yer vermiş.

  Zanlı H.S, sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında, gece 03.00 sıralarında  paylaşmaya başladığı yazılarda, saldırıda yaşamını yitiren SGK İl Müdürü Naci  Şahin'i de hedef alan cümleler dikkati çekiyor. Aynı saat içerisinde yazdığı 6  ifadeyi paylaşan H.S'nin sayfasında yer alan bir yazısında şunlar kaydediyor:

  “Bayılmayı sanmayın ölmek, imamın kayığında yoktur övünmek, Kanuni  Sultan Süleyman olsan da üç tas boydan su dökünmek, hakka giderken 7 kat kefen, 2  metre toprak ile örtünmek.”
         
  SİLAHI TUTUKLU YAPMIŞ
           
  Zanlı, H.S'nin SGK Muğla İl Müdürü Naci Şahin'e toplantı esnasında  silahlı saldırıda bulunduğu esnada silahının tutukluk yaptığı ve şüphelinin  ikinci denemesinde Şahin'i başına bir el ateş ederek öldürdüğü öğrenildi.

  Zanlı tarafından rehin alınan SGK İzmir Müdürü Mustafa Keskin, Denizli  Müdürü Ahmet Kurt, Aydın Müdürü Yavuz Poyraz, Uşak Müdürü Kenan Şenol, Balıkesir  Müdürü Cem Dinç, Aydın'ın Çine İlçesi Müdürü Necmettin Öz ve süpervizör İlker  Tatar'ın olay esnasında toplantı salonunda bulunan masasının altına saklandığı ve  odada kaldıkları süre boyunca şüpheli tarafından silahla tehdit edildikleri  bildirildi.
         
  CANLI YAYINDA TESLİM OLMAK İSTEMİŞ
           
  Şüphelinin olduğu toplantı salonu önünde tedbir alarak şüpheliyi iknaya  çalışan Muğla Emniyet Müdürlüğünde görevli şube müdürü Yılmaz Ergül'ün şüpheliye  çay ikram ettiği ve “Canlı yayında teslim olmak istiyorum” diyen şüpheliyi,  “İstediklerini basına anlat ve teslim ol” sözleri ile ikna ettiği, şüphelinin  de binanın camından gazetecilerle konuştuktan 15 dakika sonra önce rehineleri  serbest bırakıp ardından da teslim olduğu ifade edildi.

  Muğla SGK İl Müdürü Naci Şahin'e İzmir, Manisa, Balıkesir, Uşak, Denizli  ve Aydın SGK il müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirilen “SGK İl Müdürleri  Aylık Koordinasyon Toplantısı”na başkanlık ettiği sırada tabancayla ateş eden  H.S, teslim olması için ikna çalışmaları sürerken, binanın penceresine çıktı.  H.S, bina önünde bekleyen basın mensuplarına ve vatandaşlara, “Namusumla  çalıştım, çalışmaya devam edeceğim” diye bağırarak içeri girdi.

  H.S, bu konuşmasının ardından yaklaşık 15 dakika sonra güvenlik güçlerine teslim oldu. Bu arada, H.S'nin rehin aldığı 5 il müdüründen 2'sinin şüphelinin  dalgınlığından yararlanarak dışarıya çıkmayı başardığı, içeride kalan ve zanlının  teslim olmasından sonra kurtarılan 3 rehinenin ise sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

  H.S, kurşun geçirmez yelek giydirilerek Özel Hareket Timleri eşliğinde il  müdürlüğü binasından çıkarılarak Muğla Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Bu sırada  bina önünde toplanan çok sayıda vatandaş, H.S'nin bulunduğu aracın önünü kesmek  istedi.

  Saldırı sırasında İl Müdürü Naci Şahin'in odasında, “SGK İl Müdürleri Aylık Koordinasyon Toplantısı”na katılan il müdürleri bulunuyordu. SGK İl Müdürü Şahin'in, olay sırasında binanın 2. katındaki toplantı salonunda, İzmir, Manisa, Balıkesir, Uşak, Denizli ve Aydın SGK il müdürlerinin katıldığı toplantıya başkanlık ediyordu. Saldırının ardından kapıya yakın oturan Balıkesir İl Müdürü odadan kaçmayı başardı. SGK Uşak il müdürü saldırgan tarafından serbest bırakılırken, Denizli, Aydın ve İzmir İl müdürleri 2 saat boyunca rehin tutuldu.

  'NE HABER NACİ' DEDİ, VURDU

  Olay sırasında toplantıda bulunan ve dışarı çıkabilen Balıkesir SGK İl Müdürü Cem Dinç basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Şüpheli bir anda içeri  girdi. 'Ne haber Naci' diyerek silahla başına bir el ateş etti. Biz panikle dışarı çıkarken, bazı arkadaşlarımız içeride kaldı. Korkunç bir olaydı” dedi. Bu arada olay yerine gelen Naci Şahin'in eşi Saliha Şahin fenalık geçirdi. Şahin, olay yerindeki ambulansla Muğla Devlet Hastanesine kaldırıldı.

  ÇELİK YELEK GİYDİRİLDİ

  Saldırgan Sünnetçioğlu, asayiş şube ekipleri tarafından çelik yelek giydirilerek binadan dışarı çıkartıldı ve Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ardından da saldırıda ölen Müdür Naci Şahin’in cenazesi çıkartılarak Muğla Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

  Olay sırasında bina önüne gelen Müdür Şahin’in eşi Saliha Şahin fenalık geçirdi. Çevresinde bulunanlar tarafından sakinleştirilmeye çalışılan Saliha Şahin, olay yerinde bulunan ambulans tarafından Muğla Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

  Aydın SGK İl Müdürü Yavuz Poyraz, “Saldırgan Naci Şahin’i bizim yanımızda vurdu. Önce bizi rehin aldı. Ardından serbest bıraktı” dedi. Manisa SGK Müdürü Saffet Dinç ise “Ben ve Balıkesir İl Müdürü Cem Dinç, geç kalmıştık. Dışardaydık. Bir el silah sesi duyduk. Ardından hemen polisler geldi” dedi. SGK Ege Bölge ve İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin de, “Olay yanımızda biranda oldu. Büyük şok yaşadık. Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızı kaybettik” dedi.

  SALDIRI NEDENİ SORUŞTURMA

  Saldırgan olduğu kaydedilen Hasan S.’nin kurumda destek şefi olarak çalıştığı, Müdür Naci Şahin’in hakkında soruşturma başlattığı ve bunu hazmedemediği için saldırıda bulunduğu öne sürüldü.

  TAYİN İSTEMEMİŞ

  Muğla SGK İl Müdürlüğü’nde destek şefi olarak görev yapan Hasan Sünnetçioğlu hakkında iki ay önce idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Ardından tayini çıkan, ancak bunu istemeyen Sünnetçioğlu’nun bir süre önce müdür Şahin’in yanına giderek tayin istemediğini söylediği, ancak bu girişiminden bir sonuç alamadığı öğrenildi. Görgü tanıkları, Sünnetçioğlu’nun saldırıdan önce bina koridorlarından oldukça sakin tavırlar içerisinde geçtiğini ve toplantı odasına yöneldiğini söyledi. Tam bir şok yaşayan kurum çalışanları ise olay boyunca bina önünde ağlayarak bekledi.

  DEHŞET ANLARINI ANLATTILAR

  Aydın SGK İl Müdürü Yavuz Poyraz, Muğla’da İl Müdürleri Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldığını belirterek, “Saldırgan Naci Şahin’i bizim yanımızda vurdu. Önce bizi rehin aldı. Ardından serbet bıraktı. Şu an da içerde iki kişi rehin diye biliyoruz. Muğla İl Müdürü Şahin’in cenazesini teslim etmiyor” dedi.

  SGK Bölge Müdürü Mustafa Keskin de olayın yanlarında olduğunu söyledi, “Büyük üzüntü içindeyiz. Olayın şokunu yaşıyoruz. Biz şu anda yan odadayız. İl müdürleri yanımda, rehin alınanların kim olduğunu billiyoruz” dedi.

  Öte yandan Muğla Emniyet Müdürü Kadir Ay, Belediye Başkanı Osman Gürün,  Vali Yardımcıları Faruk Necmi Kurt ve Rıfat Ata ile Muğla Cumhuriyet Başsavcısı  İbrahim Akbaş da olay yerine geldiler.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı