Gündem Haberleri

  Sezer'li ilk MGK bugün

  Hürriyet Haber
  30.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer göreve başlamasından sonra bugün ilk kez Milli Güvenlik Kurulu'na (MGK) başkanlık ediyor.

  Çankaya Köşkü'nde saat 09.30'da başlayacak olan toplantıda İran ve Rusya masaya yatırılıyor.

  İran'ın Türkiye'de şeriata dayalı bir devlet düzeni kurmak için, Hizbullah başta olmak üzere çeşitli aşırı dinci örgütlere verdiği desteği irdeleyen raporlar, kurul üyelerinin önüne gelecek.

  MGK'da İran istihbaratının Türkiye'deki faaliyetlerini görsel biçimde ortaya koyan kayıtlar da üyelere sunulacak. Hizbullah'ın İran'dan aldığı destekleri ortaya koyan raporlar üzerinde en ince ayrıntıya kadar değerlendirmede bulunulacak.

  SUİKASTLER

  Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı ile birlikte birçok faali meçhul cinayetle ilgili hazırlanan istihbarat raporları da gündemde yer tutacak.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 10 Haziran'da Tahran'da yapılacak olan Ekonomik İşbirliği Teşkitalı (ECO) toplantısına katılıp, katılmamasının da MGK'nın gündemine gelmesi bekleniyor.

  RUSYA TEHDİDİ

  MGK'da bir diğer konuyu da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkmenistan ve Özbekistan'a yaptığı ziyaretlerle, Moskova'nın Türkiye'ye karşı özellikle doğalgaz konusunda ‘‘Orta Asya kartı’’nı yeniden oynamaya başlaması oluşturucak.

  KAFKASYA

  Ankara'nın Türk cumhuriyetlerine yönelik politikasında herhangi bir değişikliğin olmadığını ifade etmesi beklenen MGK, bu devletlerle ilişkilerin daha da artırılarak sürdürülmesini ve özellikle enerji konularında ülke çıkarlarını dikkat alan bir politika izlenmesini önerecek.

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Azerbaycan ile başlayan Türk cumhuriyetleri gezisine haziran ayı ortalarında Kırgızistan ve Kazaksitan ile devam ettirmesinin önemine de değinilecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı