Gündem Haberleri

  Sezer'in 'referandum yetkisine sınır' Meclis'te

  Hürriyet Haber
  08.01.2002 - 11:45 | Son Güncelleme:

  Anayasa değişikliklerinde Cumhurbaşkanı'nın referandum yetkisini sınırlayan Partilerarası Uzlaşma Komisyonu'nun ortak önerisi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

  TBMM Başkanvekili ve Partilerarası Uzlaşma Komisyonu Başkanı Yüksel Yalova'nın, Partilerarası Uzlaşma Komisyonu`nun bugünkü toplantısında da değerlendirilen ve mutabakata varılan önerisi, mevcut düzenlemede olduğu gibi Anayasa değişikliklerinin Cumhurbaşkanı`nca halkoyuna sunulmasını öngörüyor. Ancak, Cumhurbaşkanı`nın bir daha görüşülmek üzere TBMM`ye iade ettiği değişikliğin Meclis`te en az 5`te 3 (330 oy) oy ile yeniden kabul edilmesi durumunda, sözkonusu değişikliğin, halkoyuna sunulmadığı takdirde onaylanmasına hükmediyor.

  Öneri, doğrudan veya Cumhurbaşkanı`nın iadesi üzerine TBMM`de üyetamsayısının 3`te 2`den fazla (367 oy) bir çoğunlukla kabul edilmesi durumunda halkoyuna sunma yetkisi bulunmamasını da öngörüyor.

  Yalova`nın, Anayasa`nın 175. maddesine ilişkin önerisinin tam metni şöyle:

  "Anayasanın değişmesi, TBMM üye tam sayısının en az 3`te 1`i tarafından yazıyla teklif edilebilir. Anayasanın değiştirilmesi hakkındaki teklifler Genel Kuruluda 2 defa görüşülür.

  Anayasanın değiştirilmesi hakkındaki tekliflerin görüşülmesi ve kabulü, bu maddedeki kayıtlar dışında, kanunların görüşülmesi ve kabulü hakkındaki hükümlere tabidir. Değiştirme teklifinin kabulü, Meclisçin üye tam sayısının en az 5`te 3 çoğunluğunun gizli oyuyla mümkündür.

  Cumhurbaşkanı, TBMM tarafından kabul edilen Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları, bir daha görüşmek üzere, TBMM`ye geri gönderebilme yetkisine sahiptir. Kanunun, TBMM`nin en az 5`te 3 çoğunluğunun oyu ile yeniden kabul edilmesi durumunda bu değişiklik, Cumhurbaşkanı tarafından halkoyuna sunulmadığı takdirde Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girer.

  Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunun doğrudan ve Cumhurbaşkanı`nın iadesi üzerine, TBMM tarafından üye tamsayısının 5`te 3`ü ile ve 3`te 2`sinden az bir çoğunlukla kabul edilmesi durumunda Cumhurbaşkanı, sözkonusu kanunun tümünü ya da gerekli gördüğü maddeleri, halkoyuna sunma yetkisine sahiptir. Bu durumda, kanun ya da ilgili maddeler, halkoyuna sunulmak üzere Resmi Gazete`de yayımlanır.

  Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunun, doğrudan veya Cumhurbaşkanı`nın iadesi üzerine, TBMM tarafından üye tam sayısının 3`te 2`sinden fazla bir çoğunlukla kabul edilmesi durumunda, Cumhurbaşkanı`nın geri gönderme dışında, halkoylamasına sunma yetkisi bulunmamaktadır.

  TBMM, Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunun kabulü hususunda, bu kanunun tümünün ya da birden fazla maddesinin halkoylamasına sunulması durumunda geçerli olmak üzere, değiştirilen hükümlerden hangilerinin birlikte, hangilerinin ayrı ayrı oylanacağını karara bağlar.

  Halkoylamasına sunulan anayasa değişikliklerine ilişkin kanunlarınya da ayrı ayrı maddelerin yürürlüğe girmesi için halkoylamasında kullanılan geçerli oyların yarısından çoğunun kabul oyu olması gerekir.

  Halkoylamasına, milletvekili genel ve ara seçimlerine ve mahalli genel seçimlere iştiraki temin için, kanunla para cezası dahil gerekli her türlü tedbir alınır."
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı