Gündem Haberleri

  Sezer'e peşin suçlama: Katip cumhurbaşkanı

  Hürriyet Haber
  05.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP İstanbul Milletvekili, cumhurbaşkanı adayı Nevzat Yalçıntaş, ad vermeden Ahmet Necdet Sezer'i kastederek, ‘‘Katip cumhurbaşkanı görüntüsü doğru değildir’’ dedi. Yalçıntaş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanının nasıl bir yapıda olması gerektiği üzerinde durdu. Türkiye'nin sosyo-ekonomik, dış ilişkiler, demokratikleşme ve insan hakları konusunda çeşitli sorunları olduğunu anlatan Yalçıntaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Türkiye'mizin diğer önemli problemleriyle bunları hızla çözüme kavuşturma zarureti karşısında cumhurbaşkanlığı görevini sadece temsil, kanunların Anayasa'ya aykırılığını kontrol ve törensel olarak görmek yanlıştır. Bu, ülkemize çok zaman kaybettirir. Katip cumhurbaşkanı görüntüsü doğru değildir. Cumhurbaşkanı'nın Çankaya'nın duvarları arkasına çekilmesi Türkiye'ye çok zaman kaybettirir.’’

  FP'nin Anayasa Mahkemesi'nde görülen kapatma davasının bazı milletvekillerini olumsuz etkilediğini ve oyunu ona göre kullandığını tahmin ettiğini ifade eden Yalçıntaş, ‘‘Sezer, yarın yapılacak seçimden önce ‘kaybedersem FP davasında yer almayacağım' diye açıklama yapmalıdır’’ diye konuştu. Yalçıntaş, bir gazetecinin, ‘‘Milletvekilleriyle bile görüşmeyen Sezer, cumhurbaşkanı seçilirse içinize sindirebilecek misiniz?’’ sorusuna da, ‘‘Benim sağlık durumun gayet iyidir. Sindirim problemim de yok’’ yanıtını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı